Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Państwo żyją z państwa

Rodzina PiS na swoim – czyli dojenie państwowych spółek

Miejsce w radzie nadzorczej czy zarządzie jest nie tylko nagrodą finansową dla tych, którzy pomogli wygrywać wybory, ale i źródłem poczucia ważności i wpływu. Miejsce w radzie nadzorczej czy zarządzie jest nie tylko nagrodą finansową dla tych, którzy pomogli wygrywać wybory, ale i źródłem poczucia ważności i wpływu. Polityka
Wielka familia Zjednoczonej Prawicy osiadła na swoim. Rodziny, kuzyni, znajomi i znajomi znajomych wreszcie mogą godnie pożyć na wikcie państwowych spółek. Ale nie wszyscy jeszcze swoje wzięli, a niektórym ciągle mało.
Zbigniew Ziobro i Patrycja Kotecka.Adam Chełstowski/Forum Zbigniew Ziobro i Patrycja Kotecka.

Trzy lata temu polityk z kręgów władzy opowiadał nam, jak jego żona ubolewa nad tym, że choć PiS jest u władzy kolejny rok, to ich sytuacja finansowa jest daleka od satysfakcjonującej. Po kolejnych wygranych przez partię Jarosława Kaczyńskiego wyborach powinna być już zadowolona. Choć mąż poseł nie zarabia znacząco więcej, za to dla niej znalazło się miejsce w kilku radach nadzorczych państwowych spółek.

Ustawa o zasadach zarządzania mieniem państwowym uchwalona przez PiS zakazuje powołania do rady nadzorczej spółki Skarbu Państwa asystentów parlamentarzystów, pracowników ich biur, zatrudnionych przez partię czy zasiadających w jej władzach. Milczy o małżonkach czy partnerach. Grażyna Kopińska, która przez wiele lat w Fundacji Batorego zajmowała się tematami antykorupcyjnymi, mówi: – Zasadniczym problemem jest to, że nie ma transparentnych reguł naboru do tych spółek, niewiele wiadomo o konkursach na te stanowiska, wiele dokumentów konkursowych jest utajnianych, a wymiana kadr po 2015 r. przybrała niespotykany dotąd rozmiar.

Sylwia Sobolewska, żona szefa Komitetu Wykonawczego PiS, posła i jednego z najbliższych współpracowników prezesa partii, rozpoczęła karierę w państwowych spółkach już po nastaniu „dobrej zmiany”. Dostała dyrektorską posadę w Orlenie w dziale systemów zarządzania i ryzyka korporacyjnego. A także miejsce w radach nadzorczych: w spółce córce KGHM (do jesieni 2019 r.), w PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (do lata 2020 r.), a obecnie w Orlen Paliwa (od początku 2020 r.), w Porcie Lotniczym Szczecin–Goleniów (od 2017 r.) i spółce Anwil, z grupy kapitałowej PKN Orlen (od 2019 r.). „Moja żona nie jest osobą publiczną, tylko prywatną. O szczegóły można pytać osoby, które decydowały o tym, że pracuje tam, gdzie pracuje” – tłumaczył niedawno w Radiu Zet Krzysztof Sobolewski.

Polityka 14.2021 (3306) z dnia 30.03.2021; Polityka; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Państwo żyją z państwa"
Reklama