Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Gra w klasy

Prof. Andrzej Leder o nowej walce klas

„Gdy ludziom nie udaje się realizować marzeń, to zaczynają przeżywać frustrację i gniew.” „Gdy ludziom nie udaje się realizować marzeń, to zaczynają przeżywać frustrację i gniew.” Max Skorwider / Polityka
Prof. Andrzej Leder, filozof kultury, psychoterapeuta, o ludzie, elitach i folwarcznym imaginarium z „Wesela”, z którego ciągle korzystamy, mówiąc o Polakach.
Stawiając na swojskość, religię i nacjonalizm, Kaczyński stworzył opowieść, która zaspokaja pragnienia przedstawicieli bardzo różnych warstw.Łukasz Dejnarowicz/Forum Stawiając na swojskość, religię i nacjonalizm, Kaczyński stworzył opowieść, która zaspokaja pragnienia przedstawicieli bardzo różnych warstw.

SŁAWOMIR SIERAKOWSKI: – Zaproponowany przez PiS Nowy Ład wzniecił dyskusję o klasach społecznych w Polsce, w szczególności o klasie średniej, której miałby zaszkodzić. Co to w ogóle jest klasa średnia w Polsce?
ANDRZEJ LEDER: – Określają ją aspiracje. Bronię tego poglądu, bo pozwala zrozumieć, jak w biednym społeczeństwie lat 90. aż 80 proc. pytanych o to, do jakiej klasy należą, odpowiadało, że do klasy średniej. Dlatego również dziś można do niej z jednej strony zaliczyć kogoś, kto w zasadzie nie ma nic poza pracą i marzeniem, że pewnego dnia zamieszka w willi, a jego dzieci pojadą na studia do Anglii, a z drugiej kogoś, kto już tę willę ma.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Temat z okładki; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Gra w klasy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >