Kraj

Komu służą służby?

Służby specjalne pod rządami PiS: jakie są i jak je naprawić

Służb jest za dużo, mamy w nich rozproszone kompetencje i żenujące konflikty kompetencyjne, niską jakość pochodzących od nich informacji i analiz. Służb jest za dużo, mamy w nich rozproszone kompetencje i żenujące konflikty kompetencyjne, niską jakość pochodzących od nich informacji i analiz. Adela Podgórska
Całkowity rozkład służb wymusza podjęcie racjonalnych, ale i radykalnych działań. Retusz służbom już nie pomoże, a markowanie zmian tylko pogłębi problemy państwa.
Płk Grzegorz ReszkaTomasz Jastrzębowski/Reporter Płk Grzegorz Reszka

W narzędzie do walki z przeciwnikami politycznymi przekształcono CBA, co ostatnio najdobitniej pokazała sprawa zatrzymania Romana Giertycha. Spektakularny rozkład stał się udziałem kontrwywiadów cywilnego i wojskowego, które wykazują się zadziwiającą niemocą w przeciwdziałaniu rosyjskiej aktywności. Symboliczną miarą rozkładu służb jest z jednej strony szarża oficera ABW, który jesienią wjechał autem w demonstrantki Strajku Kobiet, z drugiej zaś tragiczna śmierć funkcjonariusza, który niedawno rzucił się z okna siedziby ABW.

Polityka 24.2021 (3316) z dnia 08.06.2021; Ogląd i pogląd; s. 27
Oryginalny tytuł tekstu: "Komu służą służby?"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021