Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Społeczeństwo

Szpiedzy przyjmą do pracy

Jak GRU werbuje szpiegów

Głównym argumentem, za pomocą którego szpiedzy GRU rekrutują agentów, są pieniądze. Głównym argumentem, za pomocą którego szpiedzy GRU rekrutują agentów, są pieniądze. Marcin Bondarowicz
Ujawnione ostatnio akcje rosyjskiego wywiadu wojskowego w Europie rodzą pytanie: jak GRU działa w Polsce? Stan naszych służb sprawia, że odpowiedź jest dość prosta: działa, jak chce, choć inaczej niż kiedyś.
Od pół roku nie ma właściwie tygodnia bez nowych rewelacji na temat działań rosyjskich wojskowych, które coraz częściej są określane jako państwowy terroryzm.Krystian Maj/Forum Od pół roku nie ma właściwie tygodnia bez nowych rewelacji na temat działań rosyjskich wojskowych, które coraz częściej są określane jako państwowy terroryzm.

Do końca nie wiadomo, czy były komandos Tadeusz Juchniewicz lubił podróże pociągiem. Pewne jest, że lotów starannie unikał. Gdy jechał do Rosji, wybierał wyłącznie kolej. Wymagało to od niego trochę zachodu, bo z Kujaw, gdzie mieszkał, najpierw musiał dojechać do Warszawy. Dopiero tutaj wsiadał do pociągu w kierunku Moskwy. Przez ponad dziesięć lat pobytu w Polsce takich podróży odbył wiele. Urodzony w polskiej rodzinie zamieszkałej na Wileńszczyźnie w czasach radzieckich służył jako zawodowy żołnierz w elitarnych wojskach powietrznodesantowych.

Polityka 21.2021 (3313) z dnia 18.05.2021; Społeczeństwo; s. 37
Oryginalny tytuł tekstu: "Szpiedzy przyjmą do pracy"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014