Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Afera z mailami ministra Dworczyka. Hakerzy czują się coraz pewniej

Minister Michał Dworczyk podczas debaty o wotum nieufności w Sejmie Minister Michał Dworczyk podczas debaty o wotum nieufności w Sejmie Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Sprawcy wycieku maili ze skrzynek członków polskiego rządu coraz intensywniej próbują zdestabilizować sytuację polityczną w Polsce. W sieci pojawiły się maile ministra Dworczyka z sejmowej poczty, i to całkiem świeże.

Do maili, które zostały skopiowane z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka, hakerzy dorzucili korespondencję pochodzącą najprawdopodobniej z jego poselskiej poczty. Mało tego, weszli do niej w czasie, gdy wyciek stał się już sprawą publiczną. Jak wskazała analityczka Anna Mierzyńska, która na bieżąco analizuje to, co publikują hakerzy w komunikatorze Telegram, jeden z maili jest z 14 czerwca. Afera nie tylko stała się już głośna, ale w tym czasie premier Mateusz Morawiecki wnioskował o nadzwyczajne, tajne posiedzenie Sejmu w sprawie wycieków.

Czytaj też: Afera mailowa się rozkręca. Co wiemy o niej do tej pory?

Hakerzy co najmniej związani z obcymi służbami

Co to znaczy? Przede wszystkim – że atak trwał mimo podjętych działań przez polskie służby państwowe. Widać, że hakerzy czują się bardzo pewnie i nie obawiają się ich reakcji, co kompromituje polskie władze jeszcze mocniej. Dowodzi również – chyba ostatecznie – że za atakiem stoją nie domorośli hakerzy, ale tacy, którzy co najmniej działają w porozumieniu ze służbami innego państwa.

Coraz silniej zarysowującym się celem jest zaś zdestabilizowanie sytuacji w Polsce, co wpisuje się w zamiary rosyjskiej strategii względem naszego kraju (nawet gdyby się okazało, że teraz afera nakręcana jest np. białoruskimi rękami). Chodzi w skrócie o to, by Zachód uznał Polskę za „niby-państwo”, niezdolne do odpowiedzialnego i przewidywalnego funkcjonowania na arenie międzynarodowej, i przestał się nami interesować. Co Kreml w długiej perspektywie będzie wykorzystywał do przeciągnięcia nas na swoją stronę.

Reklama