Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kraj

Polsko-węgierska atomówka w Rosji. Warszawa nie powiedziała nie

Zgoda na budowę polsko-rosyjskiego mostu energetycznego i polsko-węgierskiej elektrowni jądrowej zbliżyłaby Warszawę do Moskwy i Budapesztu. Zgoda na budowę polsko-rosyjskiego mostu energetycznego i polsko-węgierskiej elektrowni jądrowej zbliżyłaby Warszawę do Moskwy i Budapesztu. Attila Kisbenedek/AFP/East News, Andrzej Iwańczuk/Reporter
Viktor Orbán i Zygmunt Solorz-Żak chcą razem zbudować elektrownię jądrową w Kaliningradzie i przekonać polski rząd do budowy mostu energetycznego z eksklawą. Warszawa nie powiedziała nie – wynika z nieoficjalnych ustaleń Polityki Insight.

Z informacji PI wynika, że od kilkunastu miesięcy Węgry intensywnie przekonują Polskę do budowy połączenia energetycznego z obwodem kaliningradzkim poprzez terytorium naszego kraju. Temat budowy połączenia miał być poruszany w rozmowach między Mateuszem Morawieckim i węgierskim szefem rządu.

Za realizacją łącznika ma lobbować także Zygmunt Solorz-Żak. Właściciel Polsatu jest też właścicielem koncernu ZE PAK, jednego z największych prywatnych producentów energii w Polsce. Źródła PI twierdzą, że koncern Solorza zgłosił się do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) z propozycją rozpoczęcia wstępnego dialogu technicznego ws.

Polityka 28.2021 (3320) z dnia 06.07.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014