Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Recyklerzy nabici w butelkę

Po latach negatywnych kampanii wokół plastiku klienci zaczęli zmieniać swoje przyzwyczajenia. Po latach negatywnych kampanii wokół plastiku klienci zaczęli zmieniać swoje przyzwyczajenia. EAST NEWS
Na początku lipca za tonę butelek odzyskanych z odpadów recyklerzy płacili 4,1 tys. zł. W grudniu 2019 r., na cztery miesiące przed pandemią, ta sama butelka kosztowała 1,9 tys. zł za tonę.

Kilka tygodni z rzędu ceny za plastikowe butelki PET przebijają historyczne szczyty. Co do rozpaczy doprowadza recyklerów. – Obrotem surowcem wtórnym zajmuję się od 2011 r., ale takich cen nie pamiętam – mówi Piotr Ostrowski z warszawskiej firmy Byś. Na początku lipca za tonę butelek odzyskanych z odpadów recyklerzy płacili 4,1 tys. zł. W grudniu 2019 r., na cztery miesiące przed pandemią, ta sama butelka kosztowała 1,9 tys. zł za tonę.

Porównanie dat nie jest przypadkowe, bo zdaniem branży ponad 100-proc. wzrost cen w dużej mierze związany jest z Covid-19. – Sama nieobecność dzieci w szkołach przełożyła się na 15-proc. spadek liczby butelek w odpadach – wylicza Ostrowski. Praca zdalna miała podobne przełożenie. Swoje procenty dołożył również podatek od słodzonych napojów. – Zdecydowana większość napojów słodzonych sprzedawana była w opakowaniach typu PET. Podatek obowiązuje za krótko, żeby móc powiedzieć, jak bardzo wpłynął na zmniejszenie liczby opakowań do recyklingu, ale bez wątpienia miał znaczący wpływ – mówi przedstawiciel firmy, który jest jednym z wiodących recyklerów w Europie.

Branża zauważa również, że po latach negatywnych kampanii wokół plastiku klienci zaczęli zmieniać swoje przyzwyczajenia. Zmienia się również model konsumpcji. – Mieszkania w Polsce nie są duże. Kubły do segregacji szybko się zapełniają, kiedy włożymy tam jedną czy dwie butelki. Sam zacząłem pić wodę z kranu, a do gazowanej kupiłem syfon – dodaje Ostrowski.

W kwestii odzysku i recyklingu PET przez lata Polska była w europejskim ogonie. Choć byliśmy jednym z czołowych konsumentów napojów rozlewanych do tego typu opakowań. – Co roku w ten sposób do obrotu wprowadzano 220 tys.

Polityka 30.2021 (3322) z dnia 20.07.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Reklama