Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kraj

Pożegnanie z Europą?

Zderzenie dwóch trybunałów

Do tej pory Unia nie była stanowcza wobec państw łamiących jej wartości i zasady lojalnej współpracy. Do tej pory Unia nie była stanowcza wobec państw łamiących jej wartości i zasady lojalnej współpracy. Max Skorwider
Władza PiS chce się uwolnić od obowiązku wykonywania orzeczeń unijnego Trybunału dotyczących wymiaru sprawiedliwości. I nic dziwnego, bo sądy i prokuraturę traktuje jako narzędzie rządzenia. Bronią władzy jest Trybunał Julii Przyłębskiej.
Protest przed Trybunałem Konstytucyjnym 13 lipca 2021 roku. Na zdjęciu Mateusz Kijowski.Wojciech Kryński/Forum Protest przed Trybunałem Konstytucyjnym 13 lipca 2021 roku. Na zdjęciu Mateusz Kijowski.

Na dwa dni przed oczekiwanym wyrokiem TSUE w sprawie legalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Trybunał Przyłębskiej, w pięcioosobowym składzie, zaczął rozpatrywać wniosek premiera Morawieckiego o orzeczenie, że w Polsce nie obowiązują wyroki TSUE, które dotyczą standardów niezależności sądów. W trakcie rozprawy przyszła informacja, że TSUE wydał – po pięciu miesiącach od pilnego wniosku Komisji Europejskiej – kolejne postanowienie tymczasowe dotyczące Izby Dyscyplinarnej: ma się powstrzymać od wszelkich działań wobec sędziów, a dotychczas wydane orzeczenia – w tym odebranie immunitetów sędziom – też ulegają zawieszeniu.

Polityka 30.2021 (3322) z dnia 20.07.2021; Polityka; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Pożegnanie z Europą?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >