Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Pułapki w Ładzie

Kontrowersje wokół Polskiego Ładu

Największym przegranym Polskiego Ładu mogą być samorządy, które mają udziały w dochodach z PIT. Największym przegranym Polskiego Ładu mogą być samorządy, które mają udziały w dochodach z PIT. Marek Maliszewski / Reporter
Podatnikom sprawi sporą trudność wyliczenie, czy zyskają, czy stracą na nowych propozycjach. Z tych, którzy stracą, ci sprytniejsi zaczną szukać luk pozwalających zmniejszyć obciążenia.

W ubiegłym tygodniu (26 lipca) Ministerstwo Finansów przekazało do konsultacji ustawę wprowadzającą obietnice podatkowe PiS z tzw. Polskiego Ładu. Sam projekt liczy aż 225 stron. Początkowo resort dał na jego konsultacje... dwa tygodnie. Szybko jednak zrozumiano, że to za mało, więc termin wydłużono do 30 sierpnia. Ustawa ma wejść w życie od 2022 r.

Projekt przewiduje m.in.:

• podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł brutto (obecnie maks. 8 tys. zł),

• podwyższenie progu podatkowego, po którego przekroczeniu nalicza się 32-proc. stawkę PIT, do 120 tys. zł brutto rocznie (obecnie 85,5 tys. zł),

• brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku,

• wprowadzenie 9-proc. składki zdrowotnej liczonej od dochodu dla przedsiębiorców rozliczających się według stawki liniowej (obecnie składka wynosi 381,81 zł miesięcznie),

• zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej dla ryczałtowców – wyniesie jedną trzecią wysokości ryczałtu; spadną za to stawki ryczałtu dla niektórych zawodów, np. medycznych i programistów.

Na zmianach ma według resortu finansów zyskać ok. 18 mln osób płacących podatki w Polsce, w tym najbiedniejsi i emeryci. Klasa średnia pracująca na etacie ma na zmianach nie stracić dzięki zapowiadanej uldze. Obejmie ona osoby zarabiające rocznie między 68 412 zł a 133 692 zł brutto. Ale np. wykładowcy, artyści czy dziennikarze, mogą się na ulgę nie załapać, bo nie będzie ona uwzględniała przychodów pomniejszanych o 50-proc. kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich.

Na propozycjach straci też wielu mikroprzedsiębiorców, których obciąży konieczność płacenia pełnej składki zdrowotnej. Rząd będzie jednak przekonywał, że przygotowany pakiet jest probiznesowy.

Polityka 32.2021 (3324) z dnia 03.08.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Pułapki w Ładzie"
Reklama