Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Uchodźcy. Czwarta śmierć po naszej stronie

Budowa płotu na granicy z Białorusią Budowa płotu na granicy z Białorusią Maciej Łuczniewski / Forum
Nie żyje kolejny uchodźca zatrzymany przez polskich pograniczników. Według relacji straży granicznej Irakijczyk zmarł – prawdopodobnie na zawał serca – w nocy z czwartku na piątek na terenie Polski, pół kilometra od granicy państwa.

O śmierci mężczyzny Straż Graniczna poinformowała w piątek na swoim twitterowym koncie. Według relacji żołnierze i pogranicznicy mieli zatrzymać w pasie przygranicznym grupę Irakijczyków, z których jeden – mimo reanimacji podjętej przez patrol i zespół lekarski karetki pogotowia – zmarł. Bezpośrednią przyczyną zgonu był najprawdopodobniej zawał serca.

Czytaj także: Dramat uchodźców na granicy. Moralnie ta śmierć obciąża władzę

Grupa uchodźców została zatrzymana już na terenie woj. podlaskiego, w okolicy miejscowości Nowy Dwór, pół kilometra od linii granicznej z Białorusią. Pozostali przy życiu członkowie grupy zostali przebadani, jeden z nich z powodu pozytywnego testu na covid-19 został przetransportowany do szpitala.

Czytaj także: Słabi cudzoziemcy, silna policja. Dramat na granicy białoruskiej trwa

Dramaty na polsko-białoruskiej granicy

Już wcześniej, w niedzielę 19 września, na terenie woj. podlaskiego znaleziono ciała trzech mężczyzn, którzy zmarli prawdopodobnie z wychłodzenia. Podlaskie prokuratury wszczęły śledztwa w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci tych osób. W niedzielę po stronie białoruskiej pogranicznicy znaleźli także martwą kobietę, 39-letnią Irakijkę, której ciało według zeznań białoruskich służb nosiło znamiona przeciągania.

Czytaj także: Raport ze Strefy W. Wschodnia granica pod nadzorem

Według informacji straży granicznej od września 2021 r. odnotowano już ponad 5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. Wczoraj – w czwartek 23 września – było ich 271. Zatrzymano także pięć osób oskarżonych o pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy.

Wojna z uchodźcami: stan wyjątkowy na granicy

Działania straży granicznej cechuje brak przejrzystości. Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, na obejmującym 183 miejscowości terenie woj. podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy, który uniemożliwia mediom i aktywistom obserwację i podawanie do wiadomości publicznej informacji o działaniu tamtejszych służb, wzmocnionych dodatkowo przez wojsko. Organizacje pomocowe nie mają prawa wjazdu na teren objęty stanem wyjątkowym, a tym samym nie mogą udzielać uchodźcom jakiejkolwiek pomocy. Wprowadzony na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy stan wyjątkowy ma trwać 30 dni (z możliwością przedłużenia).

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną