Kraj

Przebudzenie?

Kraina świętego spokoju

Spiżowych moralnie i obywatelsko idealistów jest w gatunku ludzkim garstka. Natura wyposażyła nas w konformizm hojniej niż w niezłomność. Spiżowych moralnie i obywatelsko idealistów jest w gatunku ludzkim garstka. Natura wyposażyła nas w konformizm hojniej niż w niezłomność. Marta Frej
Czy niedzielne manifestacje proeuropejskie to wreszcie powrót na jawę, czy też tylko chwila oprzytomnienia, by znów zapaść w obywatelską drzemkę? Bo ostatnie lata, miesiące, tygodnie wskazywały na rozlewający się w polskim społeczeństwie tumiwisizm, poczucie bezradności, obojętność wobec afer, zamachów na praworządność, media czy wobec tragedii na granicy. Co się z nami stało?
Wanda Traczyk-Stawska przemawia na manifestacji „Zostajemy w Unii”. Warszawa, 10 października.Grzegorz Krzyżewski/FotoNews/Forum Wanda Traczyk-Stawska przemawia na manifestacji „Zostajemy w Unii”. Warszawa, 10 października.

Ilu Polaków stawiło się w niedzielny wieczór 10 października na wezwanie Donalda Tuska? Mnóstwo, ale wyraźnie więcej ich protestowało, kiedy PiS z przystawkami zaczynało dewastować praworządność, niż teraz, gdy brutalnie wieńczy dzieło. Kiedy za naruszanie praworządności grozi Polsce opuszczenie Unii Europejskiej, a karykatura Trybunału Konstytucyjnego wydaje pokraczne „orzeczenie” – świeży bon mot – o niezgodności konstytucji z konstytucją.

W obronie sądów tysiące nie palą już świec na placach miast, tylko wątłe garstki kolegów stoją z kartonikami „murem za…”.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Przebudzenie?"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021