Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kraj

Armia według Kaczyńskiego. Wielka i silna, ale dokładnie nie wiadomo jaka

Wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński na prezentacji założeń ustawy o obronie ojczyzny. 26 października 2021 r. Wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński na prezentacji założeń ustawy o obronie ojczyzny. 26 października 2021 r. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Przede wszystkim wizja zaprezentowanej właśnie ćwierćmilionowej armii słabo koresponduje z największym problemem współczesnej Polski – kryzysem demograficznym. Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak w ogóle się o nim nie zająknęli.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef MON Mariusz Błaszczak przedstawili we wtorek wizję atrakcyjną, ale pozbawioną szczegółów decydujących o jej spełnieniu. Chcą kusić kasą i państwowymi posadami, a sprzęt kupować z pożyczek.

Kodyfikacja kilkunastu obecnych ustaw dotyczących wojska i spraw obronnych nosi szumne miano „ustawy o obronie ojczyzny”, ale z opowiedzianych szczegółów trudno wywnioskować, jak ta obrona miałaby wyglądać.

Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021