„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Kamil Durczok nie żyje. Dziennikarz miał 53 lata

Kamil Durczok (1968–2021) Kamil Durczok (1968–2021) Bartłomiej Barczyk / Agencja Gazeta
Kamil Durczok zmarł we wtorek nad ranem w szpitalu, był reanimowany. Informację podał Presserwis.

Presserwis informację o śmierci Kamila Durczoka potwierdził w dwóch źródłach, także u rodziny. Dziennikarz zmarł dziś w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach.

Czytaj także: Wszystkie stłuczki Kamila D.

Kamil Durczok. Z radia do telewizji

Kamil Durczok urodził się 6 marca 1968 r. w Katowicach. Karierę dziennikarską zaczynał w latach 90. od radia (studenckie radio Egida, TOP FM, Radio Katowice), największą popularność zdobył jednak w telewizji, głównie prowadząc wywiady z politykami. Od 1993 r. pracował w TVP, w 2006 został dziennikarzem TVN. Był redaktorem naczelnym i gospodarzem „Faktów”, najważniejszego programu informacyjnego tej stacji. Odszedł po oskarżeniach o mobbing. W 2019 r. został wydawcą i redaktorem naczelnym własnego portalu Silesion.pl. W latach 2016–17 prowadził program „Brutalna prawda. Durczok ujawnia” (później „Durczokracja”) w Polsat News. W latach 2003–05 współpracował z radiową Trójką, gdzie prowadził „Salon polityczny Trójki”, a w latach 2005–07 z RMF FM („Kontrwywiad RMF”). W 2012 r. był felietonistą tygodnika „Wprost”.

Odnosił sukcesy. Zdobył Grand Pressa dla dziennikarza roku (2000), Złotą Telekamerę w kategorii informacje (2008) oraz Wiktora dla najwyżej cenionego dziennikarza, komentatora i publicysty (2004).

„Zachłanność na życie”

Kilkanaście lat temu chorował na nowotwór i opisał te zmagania w książce „Wygrać życie”. „Książka, łamiąca społeczne tabu, irracjonalny lęk przed rakiem, szybko stała się bestsellerem. Z Kamila Durczoka, telewizyjnej gwiazdy, czyni kogoś bliskiego tysiącom chorych, intymnego doradcę, przewodnika. Tamto doświadczenie obudziło w nim – napisze później – »zachłanność na życie, której wcześniej się po sobie nawet nie spodziewał«” – pisał w „Polityce” Mariusz Sepioło.

W lipcu 2019 r. Durczok spowodował kolizję na autostradzie A1 w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego, o czym także głośno dyskutowano. Dziennikarzowi zarzucono prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości i spowodowanie niebezpieczeństwa, zagrożone łączną karą pozbawienia wolności do lat 12. Durczok przyznał się do pierwszego zarzutu. 30 marca 2021 r. Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim skazał go na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, 3 tys. zł grzywny, miał też wpłacić 30 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną