Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Odcienie brunatnego

Naziole i inni fanatycy: jak wygląda i o co walczy polska skrajna prawica

Do głosu coraz mocniej dochodzą jawni ekstremiści, którzy uważają nawet Konfederację za zbyt miękką. Na zdjęciu, antysemicki marsz w Kaliszu. Do głosu coraz mocniej dochodzą jawni ekstremiści, którzy uważają nawet Konfederację za zbyt miękką. Na zdjęciu, antysemicki marsz w Kaliszu. Pawel F. Matysiak / Forum
Marsz Niepodległości i antysemickie zajścia w Kaliszu każą się zastanowić, na ile skrajna prawica stała się znaczącą siłą polityczną, na ile jest sojusznikiem PiS, a na ile jego wrogiem.

Prawo i Sprawiedliwość coraz częściej jest oskarżane o flirt z nacjonalistami i religijnymi fanatykami oraz o realne przymiarki do sojuszu z europejską skrajną prawicą. Na polskich ulicach coraz widoczniejsze są nacjonalistyczne grupy, które wielu nazywa wprost: bojówkami. Ubrane w czarne stroje albo mundury tworzą swoją obecnością atmosferę zagrożenia, a ich liderzy cieszą się pobłażaniem państwa, które zdaje się korzystać z ich usług tam, gdzie policja nie chce służyć autorytarnym zapędom władzy. Inni skrajni prawicowcy nie wychodzą z publicznej telewizji czy Sejmu, gdzie pod obrady trafiają kolejne ustawy mające zrobić z Polski katolicko-nacjonalistyczny skansen.

Na każde jednak oskarżenie o sprzyjanie faszyzacji kraju pisowska władza broni się, że nikt tak jak ona nie ścigał wcześniej ekstremistów. W mediach raz po raz pojawiają się doniesienia o zatrzymaniu kolejnych skrajnych prawicowców. Policja i kontrwywiad wchodzą do domów podejrzanych i dokonują tam przeszukań, a prokuratorzy stawiają zarzuty publicznego propagowania ustroju o charakterze faszystowskim. Gdańsk, Dzierżoniów, Wrocław, Warszawa, Opole – wszędzie tam trwają procesy radykałów i ekstremistów. Czemu więc jest tak źle, skoro jest tak dobrze?

Jawni ekstremiści

Skrajnie prawicowa fala narasta dziś we wszystkich zachodnich demokracjach. Kryzys klimatyczny, zwiększająca się liczba migrantów i uchodźców z terenów wojen i klęsk żywiołowych, a także niestabilność terenów wokół najbogatszych państw nasilają tendencje autorytarne. Język debaty publicznej staje się coraz bardziej ksenofobiczny, a w ideologiach ekstremistów kwestie tożsamościowe zastępują te klasowe. Widać to także w Polsce, gdzie można było obserwować, jak PiS z roku na rok ewoluuje z dość typowej partii konserwatywnej w religijno-nacjonalistyczny populistyczny blok wyborczy.

Polityka 48.2021 (3340) z dnia 23.11.2021; Temat z okładki; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Odcienie brunatnego"
Reklama