Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Polska lista płac

Raport „Polityki”: ile dziś zarabiają Polacy

Żeby zorientować się, ile naprawdę zarabiają Polacy, trzeba zajrzeć do portfeli osób, których zarobki na wysokość średniej GUS nie mają wpływu. Żeby zorientować się, ile naprawdę zarabiają Polacy, trzeba zajrzeć do portfeli osób, których zarobki na wysokość średniej GUS nie mają wpływu. Max Skorwider
Wraz z drożyzną rośnie niezadowolenie Polaków z zarobków. Podwyżek płac – według monitoringu NBP – żądają już pracownicy 73 proc. przedsiębiorstw. Premier odpowiada na to, że przecież pensje rosną szybciej niż ceny. Niby ma rację, a jednak mija się z prawdą.
Adam Glapiński, prezes NBP.Filip Blażejowski/Gazeta Polska/Forum Adam Glapiński, prezes NBP.

Dobre samopoczucie dopisuje Adamowi Glapińskiemu, prezesowi NBP, odpowiedzialnemu za stabilność cen. Zapewnia, że takich sukcesów, jak obecnie, Polska nie przeżywała od czasów zaborów. Sytuacja finansowa kraju jest najlepsza w historii, pieniędzy mamy w bród. W przypadku samego Adama Glapińskiego to prawda: już jako szef banku centralnego, w 2016 r. zarobił „tylko” 303 tys. zł. Z każdym rokiem jego zarobki rosły jednak błyskawicznie, za 2020 r. zainkasował już 946,9 tys. zł. Ale przeciętne wynagrodzenia, choć nie w takim tempie jak u prezesa NBP, też rosną.

Polityka 49.2021 (3341) z dnia 30.11.2021; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Polska lista płac"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022