Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Rekordowa liczba zgonów IV fali. Zmarło 775 osób

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie. Oddział intensywnej opieki medycznej Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie. Oddział intensywnej opieki medycznej Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Badania potwierdziły 18 021 nowych zakażeń koronawirusem – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło 775 osób z covid-19, najwięcej w obecnej fali pandemii. Liczba zakażonych od początku epidemii przekroczyła 4 mln, zmarłych – 92,8 tys.

Nowe przypadki zakażeń wykryto u osób z województw: mazowieckiego (2785), śląskiego (2425), wielkopolskiego (2026), małopolskiego (1710), dolnośląskiego (1527), pomorskiego (1241), łódzkiego (1062), zachodniopomorskiego (929), kujawsko-pomorskiego (850), warmińsko-mazurskiego (633), podkarpackiego (576), opolskiego (549), lubelskiego (503), lubuskiego (419), świętokrzyskiego (412) i podlaskiego (227). W 147 informacjach o zakażeniach nie podano adresu, dane uzupełni inspekcja sanitarna.

Czytaj także: Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

4,3 mln zakażeń, prawie 93 tys. zgonów

Ministerstwo poinformowało ponadto, że na covid-19 zmarło 247 osób, a z powodu współistnienia zakażenia koronawirusem z innymi schorzeniami – 528 osób. Łącznie to 775 zgonów. Od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 mln 270 przypadków. Zmarło 92 829 osób z covid-19.

Do tej pory najwięcej przypadków śmiertelnych z powodu covid-19 podczas trwania IV fali pandemii odnotowano 15 grudnia. Resort zdrowia przekazał wtedy, że na covid zmarły 173 osoby, a z powodu współistnienia covid-19 z innymi schorzeniami – 496 osób. Łącznie było to 669 zgonów.

Czytaj także: Jak leczy prawica? Brednie o specyfikach na covid-19

Premier o pandemii i ograniczeniach

„Wprawdzie liczba zakażeń maleje, ale mamy dramatycznie wysoką liczbę zgonów, stąd wszystkie działania związane z nowymi obostrzeniami i wzmocnieniem programu szczepień” – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podczas konferencji prasowej na Śląsku był pytany, czy planowane są kolejne obostrzenia epidemiczne. Premier podkreślił, że rząd koncentruje się na dwóch podstawowych działaniach – walce z covid-19 i walce z inflacją.

Morawiecki przypomniał, że od 17 grudnia obowiązują nowe obostrzenia covidowe. „Są jednocześnie przeznaczone do stosowania przez podmioty gospodarcze, ponieważ dotyczą zmniejszenia możliwości korzystania z poszczególnych punktów usługowych, takich jak restauracje czy hotele. Wdrożyliśmy również naukę online do Święta Trzech Króli” – powiedział. Premier zapowiedział, że w najbliższych dniach zostanie opublikowane rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień m.in. dla pracowników ochrony zdrowia.

„To jest ten zestaw działań, o których pomyśleliśmy, wiedząc o tym, że czwarta fala się przedłuża. Wprawdzie liczba zakażeń maleje, ale mamy dramatycznie wysoką liczbę zgonów, stąd te wszystkie działania, stąd wzmocnienie i przyspieszenie programu szczepień, ale także obowiązek szczepień zwłaszcza dla medyków, może także dla służb mundurowych, te decyzje w najbliższych dniach zapadną” – stwierdził Morawiecki.

Czytaj także: Odszkodowania za NOP do szczepień już nie zachęcą

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną