Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Metoda Kaczyńskiego

PiS w wersji turbo. Odwieczna metoda Kaczyńskiego, gdy robi się źle

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzi ostra ideologiczna jazda, która przy okazji jakoś uzasadni trwanie PiS przy władzy. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzi ostra ideologiczna jazda, która przy okazji jakoś uzasadni trwanie PiS przy władzy. Ireneusz Szuniewicz
Przygnieciony problemami PiS zaczął obsługiwać już tylko swoich stałych wyborców: finansowo, medialnie i emocjonalnie. To z ich pomocą chce wygrać kolejne wybory, nie oglądając się na resztę. Zapowiada to wojnę totalną. Co z tym zrobi opozycja?
Lider PiS, wbrew powracającym nadziejom symetrystów, nie daje się oswoić, wciąż jest wierny swoim wizjom i metodom sprzed dekad.Filip Radwański/Forum Lider PiS, wbrew powracającym nadziejom symetrystów, nie daje się oswoić, wciąż jest wierny swoim wizjom i metodom sprzed dekad.

Opadają ostatnie maski. Politycy obozu władzy mówią już otwartym językiem: tak, życie jest brutalne, najważniejsza jest większość w Sejmie, nawet z posłem Mejzą i jego byłym szefem ministrem Bortniczukiem. Nie ma świętych krów, dlatego, jak można rozumieć, przeciwnicy PiS są i będą podsłuchiwani jako potencjalni przestępcy. Tylko cwaniacy nie skorzystają na programach PiS, zwykli Polacy jak najbardziej. Nie będzie dymisji krakowskiej kurator, nazywającej szczepionki „eksperymentem”, bo elektorat PiS by tego nie zaakceptował, za to premier spotyka się z antyszczepionkowcami. Inflacja i drożyzna to wina Tuska, Niemcy muszą zapłacić reparacje, Europa zmierza na dno, na walkę o klimat nas nie stać itd. Minister Czarnek pokrzykuje na opozycję w Sejmie, a Morawiecki, wpadając w radykalny prawicowy populizm, wyraża się o Unii już niemal tak źle jak Ziobro. Wygląda to na intensywne pożegnanie z „centrum”. Pękają ostatnie nitki.

Politycy PiS wyraźnie już odpuszczają sobie duże miasta, kobiety, młodzież, inteligencję, widzów TVN, a chcą grać na tych wyborców, którzy lepiej rokują. Jak podpowiada psychologia społeczna, w sytuacji kryzysu sięga się po sprawdzone wcześniej metody i się je jeszcze bardziej podkręca. W najtrudniejszych chwilach Jarosław Kaczyński zawsze wraca do obrony własnej partii i jej bazowego elektoratu, to naczelna „przetrwalnikowa” metoda szefa PiS. I wdraża swoje odwieczne metody.

Kaczyński zawsze okropne afery przykrywał jeszcze bardziej koszmarnymi. Na zasadzie: im więcej kryzysów, awantur i konfliktów, tym trudniej ustalić ich hierarchię, wszystko zdaje się zlewać w jedną magmę, za którą odpowiadają pospołu okoliczności, trochę może i władza, a na pewno opozycja, dziennikarze, elity i wrogie ośrodki za granicą.

Polityka 4.2022 (3347) z dnia 18.01.2022; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Metoda Kaczyńskiego"
Reklama