Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Dudowie: reaktywacja?

Dudowie: reaktywacja? Co chcą, co mogą, ile znaczą

Drobne gesty niezależności nie zmienią zasadniczo bilansu obu jego kadencji. Drobne gesty niezależności nie zmienią zasadniczo bilansu obu jego kadencji. Maciej Gillert/Gallo / Getty Images
Andrzej Duda próbuje ożywić swą prezydenturę. Aktywność polityczną po raz pierwszy pokazała także jego żona Agata. Już słychać głosy uznania i nadziei na lepszą drugą część kadencji pierwszej pary. Czy słusznie?
3 lutego Duda ogłosił, że wychodzi z inicjatywą ustawodawczą w sprawie Sądu Najwyższego.Adam Chełstowski/Forum 3 lutego Duda ogłosił, że wychodzi z inicjatywą ustawodawczą w sprawie Sądu Najwyższego.

Media trafnie przewidziały, że Duda, chociaż pewnie chory na covid, leży tam sztywny, ale na pewno na ten narciarski maraton przyjedzie. Nie mylili się, nie mylili się. Już ozdrowiałem – mówił w Zakopanem 16 stycznia ewidentnie rozradowany Andrzej Duda, który po przejściu covidu wziął udział w charytatywnej imprezie w Tatrach.

Przy okazji – co było dość zaskakujące, jeśli wziąć pod uwagę jego wcześniejsze, pełne rezerwy wypowiedzi o ludziach „operujących igłami w okolicy ramion” – zachwalał dobrodziejstwa trzeciej dawki szczepionki na koronawirusa.

Pewną tradycją stały się już kpiny z narciarskiej pasji Dudy, który w poprzednich latach zdawał się być pochłonięty szusami bardziej niż czymkolwiek innym; ten sezon jest jednak odmienny, a prezydent sprawia wrażenie aktywniejszego niż zwykle, tak w polityce krajowej, jak i zagranicznej. Za początek tej ofensywy można uznać weto do forsowanego przez Jarosława Kaczyńskiego lex TVN z 27 grudnia, choć jeszcze wcześniej była seria wizyt i narad politycznych w związku z kryzysem na granicy z Białorusią. Potem m.in. dwudniowe rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Wiśle, telefoniczne konsultacje z przywódcami Zachodu (w tym prezydentem USA) o groźbie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rozmowa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem (przed szczytem Trójkąta Weimarskiego w Berlinie), szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen (umówienie wizyty w Brukseli) oraz udział w otwarciu igrzysk olimpijskich w Pekinie.

W polityce krajowej – pierwsze w tej kadencji posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, rozmowy z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem i ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem. Wreszcie ostatnio zgłoszenie własnego projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym z likwidacją Izby Dyscyplinarnej.

Polityka 7.2022 (3350) z dnia 08.02.2022; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Dudowie: reaktywacja?"
Reklama