Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Złowieni na link

Zrujnują cię w kilka minut. Phishing: każdy z nas może paść jego ofiarą!

Schematów oszustwa jest tyle, ilu oszustów. Udają resort zdrowia, urząd skarbowy, energetykę, sprzedawcę z Olx lub Allegro. Schematów oszustwa jest tyle, ilu oszustów. Udają resort zdrowia, urząd skarbowy, energetykę, sprzedawcę z Olx lub Allegro. Łukasz Rayski
Myślisz, że dopłacasz marne 50 gr do przesyłki z internetu, a w rzeczywistości oddajesz przestępcom władzę nad swoim kontem w banku. Zrujnują cię w kilka minut.
Do oszustwa wystarczy fałszywy link w sms prowadzący do strony internetowej ze zmienionym adresem – np. z myślnikiem zamiast kropki.Łukasz Rayski Do oszustwa wystarczy fałszywy link w sms prowadzący do strony internetowej ze zmienionym adresem – np. z myślnikiem zamiast kropki.

Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 0,50 zł. Przepraszamy za utrudnienia, prosimy uregulować należność: [tu link]” – takiego esemesa reporter POLITYKI otrzymał 20 listopada 2020 r. o godz. 9.28 z numeru 690 535 517. Był gdzieś w biegu, a czekał na kupioną na Olx książkę, odruchowo więc kliknął. W tej samej sekundzie poszedł jednak po rozum do głowy („Przecież Olx zaakceptował transakcję, a sprzedawca wysłał książkę!”) i skasował otwierający się link. Pani Halina z północno-zachodniej Polski kliknęła i przestępcy pobrali z jej konta blikiem 1 tys.

Polityka 7.2022 (3350) z dnia 08.02.2022; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Złowieni na link"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >