Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Patopaństwo

Patopaństwo PiS. Wirus putinizmu krąży w polskich żyłach

Rządzący stają ponad prawem, procedurami, dobrym obyczajem. Tym samym zmienia się relacja władzy z obywatelami, którzy symbolicznie degradowani są do roli poddanych. Rządzący stają ponad prawem, procedurami, dobrym obyczajem. Tym samym zmienia się relacja władzy z obywatelami, którzy symbolicznie degradowani są do roli poddanych. Max Skorwider
Rządzący już nie muszą udawać, że ich powołaniem jest służba publiczna. Czują się pełnoprawnymi właścicielami państwa. Stają ponad prawem i dobrym obyczajem. A obywatele zostali zdegradowani do roli poddanych.
Jarosław Kaczyński dowodził przed laty, że państwo powinno być „jakością moralną”. Niewątpliwie słusznie, choć gołosłownie.Jacek Szydłowski/Forum Jarosław Kaczyński dowodził przed laty, że państwo powinno być „jakością moralną”. Niewątpliwie słusznie, choć gołosłownie.

Skończyły się dobre czasy, pewnie na długo. Agresja Rosji na Ukrainę ostatecznie kładzie kres epoce pokoju i stabilności w Europie. W nowych realiach stajemy się państwem frontowym, jeszcze bardziej podatnym na kryzysy i napięcia. Odtąd będziemy musieli sobie radzić z permanentnym stanem niepewności, uśmierzać społeczne lęki.

Wiele trzeba zmienić. Dostosować do nowych realiów strategię, obronność, gospodarkę i finanse, infrastrukturę. Wreszcie system polityczny przetrącony w siódmym roku rządów PiS, który już od dawna obsługuje nie tyle interesy państwa, ile jego łapczywej elity.

Polityka 10.2022 (3353) z dnia 01.03.2022; Polityka; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Patopaństwo"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >