Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

O co chodzi Putinowi

O co chodzi Putinowi? Spójrzmy z jego perspektywy

Proponuję spojrzeć na to, co się wydarzało, z perspektywy rosyjskiego nacjonalisty, jakim jest Putin.

Pięćdziesiąt lat temu leningradzka ulica nauczyła mnie jednej zasady: „jeśli walki nie da się uniknąć, to zaatakuj pierwszy”. To zdanie, wypowiedziane przez Władimira Putina w październiku 2015 r., znalazłem w wydanej ostatnio także i w Polsce książce brytyjskiego historyka Roberta Service’a „Na Kremlu wiecznie zima”. Ktoś mógłby uznać to, w zestawieniu z rosyjską inwazją na Ukrainie, za potwierdzenie opinii o popadnięciu przez prezydenta Rosji w szaleństwo. Wszak Rosji nikt atakować nie zamierzał, zatem Putin najwyraźniej cierpi na rodzaj manii prześladowczej. Ale w takim razie co z całym jego licznym otoczeniem? Z tymi wszystkimi generałami i urzędnikami, wreszcie – ze znającymi lepiej od nich Zachód oligarchami, którzy również stoją po stronie władcy Kremla. Wszyscy cierpią na manię prześladowczą?

Mnie to nie przekonuje. Proponuję zatem spojrzeć na to, co się wydarzało z perspektywy rosyjskiego nacjonalisty, jakim jest Putin. Kiedy w 2000 r. przejął z rąk Jelcyna władzę na Kremlu, rosyjskie wpływy w Europie Środkowej były już wprawdzie nadwyrężone, ale wciąż obecne. Rok wcześniej NATO poszerzyło się o trzy państwa Europy Środkowej z Polską na czele. Jednak zanim jelcynowska Rosja pogodziła się z tym ostatnim, zdołała w 1997 r. wymusić na Amerykanach zgodę na układ z NATO, który de facto spowodował przyznanie Polsce, Czechom i Węgrom członkostwa drugiej kategorii. Polegał on na zobowiązaniu, że NATO nie będzie na terytorium nowych państw członkowskich budować „stałych instalacji wojskowych”, co w praktyce oznaczało amerykańskie bazy.

Co zaś wydarzyło się później? Najpierw do NATO przyjęto pozostałe państwa Europy Środkowej, w tym trzy bałtyckie republiki stanowiące nie tak dawno integralną część Związku Sowieckiego.

Polityka 10.2022 (3353) z dnia 01.03.2022; Komentarze; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "O co chodzi Putinowi"
Reklama