Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Odc. 5. Doktor narodowo-radykalny

Nacjonalistyczne Opole, Kowalski i Jaki. Odc. 5. Doktor narodowo-radykalny

Tomasz Greniuch podczas demonstracji ONR w Krakowie w 2007 r. Tomasz Greniuch podczas demonstracji ONR w Krakowie w 2007 r. Bartosz Siedlik / Forum
Kiedy w 2002 r. do Opola przyjeżdża wystawa „Żołnierze Wyklęci”, na jednym z jej widzów wywiera szczególne wrażenie. Postanawia zająć się badaniem dziejów antykomunistycznego podziemia. To on odtworzy najbardziej skandalizującą organizację przedwojennej polskiej skrajnej prawicy: Obóz Narodowo-Radykalny. Nazywa się Tomasz Greniuch.

Na swoim blogu przedstawiał się: „uczeń śp. Dariusza Ratajczaka, który nauczył go rzucać prawdę przeciw światu”. Do dziś nazywa go „zaszczutym przez media wielkim człowiekiem”. Na uczelni Ratajczak łatwo przechodził z młodzieżą na „ty”, chodził na piwo. Był błyskotliwy, mógł imponować chłopakowi z miasteczka. Greniuch dorastał bowiem na pograniczu Opolszczyzny i Dolnego Śląska – w Lewinie Brzeskim. A tam bezrobocie, bankrutujący przemysł, brak perspektyw. Szybko więc został członkiem najradykalniejszej z polskich subkultur tego okresu – skinheadem.

Czytaj też:

  • ONR
  • Patryk Jaki
  • PiS
  • Reklama