Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Nowi ekstremiści

Ekstremiści według PiS. Jak działa nowy przekaz partii Kaczyńskiego

Mniej się już mówi o stanie demokracji, a bardziej o stanie gry. Opozycja ma wygrać z PiS czymś innym niż swoją racją w kwestii ustroju państwa. Mniej się już mówi o stanie demokracji, a bardziej o stanie gry. Opozycja ma wygrać z PiS czymś innym niż swoją racją w kwestii ustroju państwa. Max Skorwider
Obrońcy zasad praworządności to mają być teraz szkodliwi radykałowie, którzy walczą z Polską. Ten nowy przekaz PiS znajduje życzliwych odbiorców także po drugiej politycznej stronie.
Pikieta przed Pałacem Prezydenckim, 14.06.2022 r.Wojciech Kryński/Forum Pikieta przed Pałacem Prezydenckim, 14.06.2022 r.

Trwa właśnie tworzenie nowego głównego nurtu, zarazem podziału na umiarkowanych i ekstremistów, przy czym PiS sam lokuje się wśród umiarkowanych. W latach 2015–17 polityczny mainstream wydawał się oczywisty: były to siły chcące przywrócić stan liberalnej demokracji, zasadę trójpodziału władz i chronić niezależne sądownictwo. PiS pełnił funkcję „najeźdźców”, których atak należało odeprzeć, jeśli chciało się pozostać w gronie demokratycznych krajów. Po wetach prezydenta Dudy, które nie poprawiły stanu praworządności, ale rozładowały napięcie, nastąpił długi okres przejściowy: pogodzenia się z faktem, że rządzi PiS, jednak bez rezygnacji z obrony konstytucyjnych porządków.

Polityka 26.2022 (3369) z dnia 21.06.2022; Polityka; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowi ekstremiści"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >