Kraj

Lato gorących cen

Wakacje jeszcze nigdy nie były tak drogie. Jak nie wrócić z długiem?

Polaków, spragnionych słońca, przed wyjazdem na południe Europy nie powstrzymuje ani drożyzna, ani wizja piekielnych upałów. Polaków, spragnionych słońca, przed wyjazdem na południe Europy nie powstrzymuje ani drożyzna, ani wizja piekielnych upałów. Shutterstock
Po dwóch latach pandemii ciąg na wyjazdy jest ogromny. Ale też nigdy nie było tak drogo. Dokąd jechać? Czego unikać?

Po ostatnim szkolnym dzwonku w polskich domach często pada pytanie: na co nas stać? Jak długie wakacje, no i gdzie, żeby nie wrócić z długiem? To trudne, bo statystyczny obywatel na wypoczynek nie chce (nie może?) wydać więcej niż 1358 zł na osobę. To tylko o 11 proc. więcej niż w roku ubiegłym. A ceny wzrosły w tym okresie nieporównanie wyżej niż uśrednione, statystyczne 15 proc.

Miłosz z Warszawy jest właścicielem firmy sprzedającej akcesoria komputerowe, żona – księgową, mają dwoje dzieci w podstawówce. Żeby uzbierać na letni wypoczynek, zrezygnowali z wypadów na długie weekendy w maju i czerwcu. Teraz jadą na dwutygodniowy pobyt w Szczyrku. Full opcja, z posiłkami, zapłacili 8 tys. zł. Plus paliwo, jakieś 800 zł, oraz tysiąc na spontaniczne wydatki w rodzaju lody, kawa, pamiątki. Że tysiąc to dużo? Bez żartów, wychodzi 70 zł dziennie. Miłosz uzna, że nie przesadzili, jeśli zamkną się w dyszce.

Zygfryd Szygula, właściciel pensjonatu i restauracji w Karpaczu, nie spodziewa się jednak wielu takich jak Miłosz. Na nadchodzący sezon patrzy z obawami. – Zwykle już w czerwcu w Karpaczu było zarezerwowanych ok. 60 proc. miejsc noclegowych na cały wakacyjny okres, w tym roku to ledwie 40 proc. – mówi. Pociesza się jednak długim czerwcowym weekendem, który też zapowiadał się marnie, a jednak turyści dopisali. – Ludzie odkładają decyzję o wyjeździe na ostatnią chwilę. Może liczą na obniżki? – spekuluje.

Po dwóch latach pandemii rodacy są wygłodniali wakacyjnych wyjazdów, a jednak urlop spędzi w domu aż 40 proc. Polaków. Około 14 mln ludzi! Dlatego swój najświeższy raport Związek Banków Polskich zatytułował „Wakacje Polaków w trudnych czasach”. Najtrudniejsze są dla 16 proc. badanych, dla których nawet wakacyjny wydatek 1,5 tys.

Polityka 27.2022 (3370) z dnia 28.06.2022; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Lato gorących cen"
Reklama