Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Collegium Humanum: kuźnia kadr PiS. Mamy test kończący studia MBA

Rektor Paweł Czarnecki ze studentami Rektor Paweł Czarnecki ze studentami Collegium Humanum / Facebook
Collegium Humanum to szkoła, w której politycy władzy hurtowo i ekspresowo zdobywają tytuł MBA, pozwalający im zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek. „Polityka” zdobyła cały test z 30 pytaniami.
„Sukces na Festiwalu w Opolu Wiktora Kowalskiego, absolwenta MBA Collegium Humanum” – ogłoszono na stronie CH.Collegium Humanum/Facebook/• „Sukces na Festiwalu w Opolu Wiktora Kowalskiego, absolwenta MBA Collegium Humanum” – ogłoszono na stronie CH.

„Efekt świeżości w wystąpieniach publicznych polega na: a) zapamiętujemy to, co było na końcu wystąpienia; b) zapamiętujemy mówcę, który ma świeży oddech; c) zapamiętujemy to, co jest na początku wystąpienia” – to pierwsze z pytań testu wieńczącego kurs Executive MBA w Collegium Humanum. Cały test publikujemy na końcu tekstu.

O ocenę poziomu tych pytań zapytaliśmy dr. hab. prof. SGH Rafała Mrówkę z Katedry Teorii Zarządzania, dyrektora Biura Programów MBA: – Kilka pytań, z którymi się zapoznałem, dotyczy wiedzy na poziomie elementarnym i niemającym większego związku z tą, jaką powinno się zdobyć w programach MBA. Są w tym zakresie międzynarodowe standardy, te pytania do nich nie nawiązują – komentuje. Jak dodaje, test nie jest w stanie zweryfikować umiejętności rozwiązywania złożonych problemów menedżerskich, zastosowania zaawansowanej wiedzy ekonomicznej, finansowej, prawnej oraz – to kwintesencja programów MBA – pracy zespołowej.

Wątpliwości prof. Mrówki budzi już sam fakt wykorzystania testu do sprawdzenia wiedzy na poziomie studiów MBA. Eliminacja odpowiedzi w oczywisty sposób błędnych powoduje, że nawet gdyby zdający egzamin student nie miał żadnej wiedzy, z dużą dozą prawdopodobieństwa wybrałby odpowiedź poprawną.

Dr Tomasz Ludwicki, dyrektor Executive MBA na UW, asesor Association of MBAs (AMBA to jedna z trzech liczących się organizacji akredytujących na świecie), mówi z kolei, że do uzyskania tytułu potrzebna jest standardowo obrona pracy dyplomowej: – Na MBA na Uniwersytecie Warszawskim prace te liczą średnio 140 stron i dotyczą rekomendacji strategii dla realnie istniejącej firmy lub nowo zakładanego start-upu. I dodaje, że celem edukacyjnym dobrego MBA nie może być tylko nauczenie absolwentów odtwarzania przekazanej wiedzy, która jest dziś na wyciągnięcie ręki w internecie.

Reklama