Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Baronkowie i opiekunowie

Baronkowie Kaczyńskiego. Prezes PiS uwielbia mieszać w swojej partii

Z punktu widzenia Kaczyńskiego jego tour po Polsce jest przede wszystkim przeglądem własnych wojsk. Z punktu widzenia Kaczyńskiego jego tour po Polsce jest przede wszystkim przeglądem własnych wojsk. Jacek Szydłowski / Forum
Prezes Kaczyński wraca do starej zasady: wywołać konflikty i patrzeć, co z nich wyniknie. Cel jest jeden: obudzić PiS, bo według niego partia jest w zapaści.
Władze PiS zdecydowały, że zamiast 41 partyjnych okręgów, będzie ich aż 94, mniej więcej tyle, ile jest okręgów w wyborach do Senatu.Patryk Sroczyński Władze PiS zdecydowały, że zamiast 41 partyjnych okręgów, będzie ich aż 94, mniej więcej tyle, ile jest okręgów w wyborach do Senatu.

Jarosław Kaczyński odszedł z rządu, bo uznał, że jedną z największych przeszkód na drodze do trzeciej kadencji jest stan partii. W maju na wyjazdowym posiedzeniu klubu na Nowogrodzkiej ocenił nawet, że „PiS jest w zapaści” i można domniemywać, że ta diagnoza była jednym z argumentów przeciwko przyspieszonym wyborom.

W wielu regionach struktury PiS praktycznie przestały działać. Kombinacja epidemii i rozleniwienia po latach u władzy okazała się zabójcza dla aktywności partyjnej – mówi polityk jednego z ugrupowań tworzących aktualnie Zjednoczoną Prawicę.

Kolejny problem to zamknięcie się partii na nowych ludzi. Poseł PiS: – Powstały lokalne kliki, które obstawiły wszystkie możliwe do obstawienia funkcje i pilnują, żeby nikt nie naruszył ich interesów. Znam miasto powiatowe, w którym jest ze 40 członków PiS i wszystkim żyje się bardzo wygodnie. Ten jest posłem, ci radnymi, ów działa w miejskich wodociągach, tamci pracują w takim czy innym urzędzie. Świetnie się zresztą dogadują z miejscową Platformą i Lewicą. Nikt nikogo nie krzywdzi, a wszyscy pilnują, by nie pojawił się nikt świeży. Na pracę w terenie i zdobywanie wyborców nie ma ani czasu, ani specjalnej ochoty.

Remont generalny

Dlatego prezes zdecydował, że PiS przejdzie w tym roku – ostatnim przed serią trzech kampanii w latach 2023–24 – remont generalny, a on sam porzuci fotel wicepremiera i na własne oczy zobaczy, jak wygląda sytuacja partii w okręgach. Stąd cała seria weekendowych wizyt: Toruń, Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, Bielsk Podlaski, Białystok, Ostrowiec Świętokrzyski, Kielce. Kaczyński spotykał się tam z miejscowymi działaczami i zwolennikami oraz karmił słuchaczy prymitywnymi żartami z osób transpłciowych.

Polityka 30.2022 (3373) z dnia 19.07.2022; Polityka; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Baronkowie i opiekunowie"
Reklama