Kraj

Prawie 150 mld zł

Prawie 150 mld zł na zbrojenia w 2023 r. Na co pójdą?

Mariusz Błaszczak Mariusz Błaszczak Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
Sumy szokują, ale wynikają wprost z ustawy o obronie ojczyzny, która dała MON 3 proc. PKB z budżetu plus dodatkowy fundusz.

Prawie 150 mld zł, czyli ponad 4,5 proc. PKB mają wynieść przyszłoroczne wydatki na wojsko i uzbrojenie. Budżet na 2023 r. bije pod tym względem rekord w najnowszej historii i daje Polsce statystycznie pierwsze miejsce w NATO. Mimo trwającej w Ukrainie wojny i coraz powszechniejszego priorytetu dla zbrojeń nikt w Sojuszu nie wydaje tyle swojego narodowego bogactwa na armię. W samym budżecie to niemal 100 mld zł (dokładnie 97,4 mld), do czego PiS dodaje tzw. środki pozabudżetowe. Założony w BGK Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych to w tym roku 20 mld zł, a w przyszłym – aż 50 mld zł ekstra dla MON. Łącznie do dyspozycji Mariusza Błaszczaka będzie 147 mld zł – równowartość 31 mld dol., czyli 6. miejsce w NATO w realnych pieniądzach. Wskoczyć wyżej trudno, bo tam są kraje znacznie zamożniejsze (USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Włochy), choć nieprzeznaczające narodowych finansów na zbrojenia w takim stopniu. Pokazuje to nie tylko gigaambicje, ale i skalę obciążeń, które rząd narzucił na podatników i zdolności kredytowe państwa – środki FWSZ pochodzą bowiem z dodatkowego zadłużenia, którego obsługa wyniesie w 2023 r. ponad 60 mld.

Większość tych olbrzymich pieniędzy, nawet 90 mld zł (40 mld z zakładki budżetowej i do 50 mld z BGK), zostanie przeznaczona na zakupy sprzętu, uzbrojenia i inwestycje, o których niemal arbitralnie decyduje Mariusz Błaszczak. Mało który minister ma tak pękatą sakiewkę, ale też nie każdy kupuje tyle tak kosztownych „zabawek”. Błaszczak dopiero co podpisał część „pakietu koreańskiego” – 180 czołgów i 212 haubic za ponad 33 mld zł. Na zakończonych w ubiegłym tygodniu targach obronnych MSPO doszły kolejne umowy, w tym na 48 Krabów.

Polityka 38.2022 (3381) z dnia 13.09.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawie 150 mld zł"
Reklama