Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kucyk pani radnej

Kucyk pani radnej. Awantura, przepychanki, interwencja policji

Krzysztof Rutkowski na konferencji przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu. Krzysztof Rutkowski na konferencji przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu. Magdalena Sakowska/Wałbrzych dla Was
Sprawa zaczęła się kilka miesięcy temu, kiedy przedstawiciele Fundacji Patataj przyjechali do gospodarstwa Sylwestry Wawrzyniak po sygnałach, że jest tam ciężko chory kucyk, przetrzymywany w złych warunkach.

Były awantura, przepychanki, oświadczenia, interwencja policji i relacje w mediach społecznościowych. Awantura dotyczy kucyka Lisa, który zdaniem właścicielki został skradziony w trakcie leczenia, a zdaniem przedstawicieli Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt – odebrany po kilku interwencjach w stanie skrajnego zaniedbania (w ramach instytucji z art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt). O kucyka zamierza teraz walczyć… Krzysztof Rutkowski, występujący jako detektyw, choć nie ma odpowiedniej licencji. A wynajęła go Sylwestra Wawrzyniak, policjantka, przewodnicząca rady powiatu wałbrzyskiego z ramienia PiS i gminny lekarz weterynarii, której to konika odebrano w nocy z 3 na 4 listopada.

Sprawa zaczęła się kilka miesięcy temu, kiedy przedstawiciele Fundacji Patataj przyjechali do gospodarstwa Wawrzyniak po sygnałach, że jest tam ciężko chory kucyk, przetrzymywany w złych warunkach. Okazało się, że konik rzeczywiście jest chory, aktywiści przekazali właścicielom kontakty do lekarzy, którzy mogliby zdiagnozować i leczyć zwierzę. Po kilku miesiącach jednak jego stan się nie polepszył, więc przedstawiciele DIOZ pojechali do Czarnego Boru i po prostu go zabrali.

Sylwestra Wawrzyniak mówi o kradzieży starego konika w trakcie leczenia. Konrad Kuźmiński z DIOZ przyznaje, że zabrał konika pod nieobecność jego właściciela, ale nie zawiadomił ani policji, ani inspektoratu weterynarii, bo Sylwestra Wawrzyniak zawodowo jest związana z obiema instytucjami. Relacja z odebrania konika zamieszczona na profilach DIOZ w mediach społecznościowych wywołała lawinę komentarzy, w większości negatywnych wobec Wawrzyniak. Dzisiaj więc Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu prowadzi dwa postępowania w sprawie Lisy – jedno z zawiadomienia DIOZ dotyczące zaniedbań wobec kucyka, drugie – po zawiadomieniu o jego kradzieży.

Polityka 49.2022 (3392) z dnia 29.11.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Kucyk pani radnej"
Reklama