Jarosław Kaczyński stoi przed dylematem: z Ziobrą nie dostanie kilkudziesięciu miliardów euro z europejskich funduszy, bez Ziobry straci większość w Sejmie. Do tej pory szef PiS zawsze wybierał władzę. Jak będzie tym razem?
Kampanijne triki PiS stają się po prostu skrajnie nieodpowiedzialną grą narodowym interesem i bezpieczeństwem.
Polacy starają się pomóc sąsiadom z Ukrainy przetrwać zimę. Ale potrzeby są znacznie większe niż możliwości pomocy.
W polityce zwycięstwa bywają różne. Te odnoszone pod koniec rządów przeciwnika zapowiadają zmianę władzy.
Rafał Bochenek (rocznik 1986) dopiero w tej kadencji zadebiutował w Sejmie, ale rozpoznawalność w polityce krajowej zdobył już w 2015 r.
Sprawa zaczęła się kilka miesięcy temu, kiedy przedstawiciele Fundacji Patataj przyjechali do gospodarstwa Sylwestry Wawrzyniak po sygnałach, że jest tam ciężko chory kucyk, przetrzymywany w złych warunkach.
KO wnioskuje dziś do NIK i MEiN o kontrolę rozlicznych projektów posła Jacka Kurzępy. CBA zapowiedziało kontrolę jego oświadczeń majątkowych.
Chińczycy też oglądają mundial i z ich perspektywy trybuny katarskich stadionów wypełnione kibicami bez maseczek wyglądają jak pocztówki z innej planety.
Byłby to skutek przyjętej właśnie ustawy o możliwości przywrócenia obywatelstwa Hiszpanom, którzy musieli opuścili kraj w latach 1936–75, i ich potomkom.
Na satelitarnych zdjęciach Europy robionych po zmroku widać czarną plamę. Ukraina zaczyna wyglądać gorzej niż Korea Północna – nawet stołeczny obszar Kijowa nie tworzy jasnego punktu.
Prezydent Recep Tayyip Erdoğan w weekend zapowiedział turecką interwencję lądową w kontrolowanej przez Kurdów północnej Syrii. Tureckie ataki lotnicze trwają tam już od tygodnia.
Zapuszcza się tu znacznie mniej turystów niż do Katalonii czy Andaluzji. A to błąd, bo A Coruña ma do zaoferowania równie bogatą historię, kulturę i sztukę.
Dzisiejsi 20-latkowie odrzucają mięso znacznie częściej i w sposób bardziej stanowczy niż ich rodzice, nie mówiąc o dziadkach – mówi kulturoznawczyni, dziennikarka kulinarna i blogerka dr Natalia Mętrak-Ruda.
Wolta marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego i trójki radnych z PiS to polityczne trzęsienie ziemi. Nie tylko na Śląsku.
Opowieść o tym, jak powstał reportaż „Śmierć i Margarita”, i o pracy korespondenta wojennego. Prawdziwi bohaterowie nie mają akredytacji, paszportów UE. Ich losu nie da się opowiedzieć za pomocą selfie w hełmie z napisem „press” i notatki na Twitterze.
Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?
Zabójstwo komorniczki z Łukowa sprowokowało kolegów po fachu do upomnienia się o prawo do własnego bezpieczeństwa. Sprowokowało też niewybredne komentarze i nawoływanie do nienawiści wobec tej grupy zawodowej.
W Trzebini-Sierszy ruszała się ziemia. Ludzie mówili: byle nie na cmentarzu. Ale olbrzym ich nie posłuchał.
Cała Polska usłyszała o zeznaniach Marcina W. Najpierw, że Marek Falenta sprzedał Rosjanom słynne „taśmy prawdy”; potem, że Michał Tusk przyjął 600 tys. euro łapówki. Ale równie ciekawe jak zeznania są biznesy Marcina W. I jego związki z CBA.
O długiej i bogatej historii Coca-Cola w Polsce oraz ambitnych planach na przyszłość opowiadają Natalia Stroe, dyrektor generalna Coca-Cola Services Polska i kraje bałtyckie oraz Jaak Mikkel, dyrektor generalny Coca-Cola HBC Polska i kraje bałtyckie.
Firmy – zarówno wielkie, jak i małe – stoją przed ogromnymi wyzwaniami z powodu gigantycznego wzrostu cen energii i surowców. Jednak nie brakuje godnych pochwały inicjatyw, dzięki którym można nie tylko zmniejszyć koszty, ale też chronić zagrożoną planetę.
Wojna to niezastąpiony test dla sprzętu, żołnierzy, ich dowódców i inżynierów. Widać to dziś doskonale w Ukrainie – zwycięża ten, kto strzela celniej, porusza się dyskretniej i wymyśla lepsze tricki.
Albo zatrzymamy globalny wzrost temperatury, albo musimy się do niego dostosować. Eksperci coraz częściej mówią o konieczności budowania tam, zapór, schronów klimatycznych oraz przygotowania się na przyjęcie setek milionów uciekinierów z Południa.
Sprzedają nam broń, chcą budować elektrownię jądrową i największą w Europie fabrykę kimchi. Czy Koreańczycy pokochali Polaków? I czy ta miłość jest odwzajemniona?
Berlin, Drezno, a kilka dni temu Manching – z niemieckich muzeów rabowane są złoto i klejnoty. Straty kulturowe i naukowe są kolosalne. Czy bezcenne kolekcje archeologicznych zabytków da się skutecznie chronić?
Czy o przyjaźni od pierwszego wejrzenia decyduje woń ciała? Jaki wpływ ma na przyciąganie seksualne? O roli zapachów w komunikacji społecznej ludzi wiemy zaskakująco mało.
Nie zapominajmy o ukraińskich naukowcach. Trzeba im pomóc przetrwać, także znaleźć miejsce za granicą. Ale nie wolno dopuścić do drenażu mózgów z Ukrainy – pisze dwóch wybitnych polskich uczonych.
Dykta w oknie, trociny w piecu, palto pod pierzyną. Im bardziej spadała temperatura, a szyny zawiewał śnieg, tym rzadziej dostawy trafiały do odbiorców, a na początku 1940 r., kiedy zima zaczęła się na dobre, zostały praktycznie wstrzymane.
Dał setki kilogramów złota Argentynie, zindustrializował Ziemię Ognistą, zakładał kopalnie, osady, budował drogi. Julius Popper był wizjonerem, a jednocześnie ludobójcą.
Od ponad 30 lat mamy wolną Polskę, lecz w kwestii pomocy niepełnosprawnym od tego czasu zmieniło się bardzo niewiele.
„Pacjent” to kolejny po niedawnym „The Bear” serial uważnie przyglądający się męskiemu nieradzeniu sobie z emocjami.
Wywrotowość i nieoczywistość to znaki rozpoznawcze „1989”, rapowego musicalu tworzącego „pozytywny mit”, który ma dać nam szansę na pozytywną przyszłość.
Spektakl jest najmocniejszy w momentach, gdy pokazuje ludobójstwo z perspektywy biurokratyczno-biznesowej.
Bywają wystawy ważne, kontrowersyjne, przełomowe, imponujące itd. Ta jest – jakkolwiek staroświecko to zabrzmi – po prostu ładna.
Detektyw Harry Hole z każdym kolejnym tomem wygląda coraz bardziej parszywie, ale jakaś tajemna siła trzyma go jeszcze w ryzach (i przy życiu).
Niewiele powstało w Polsce takich książek. Takich, które opowiadają prywatną historię bycia w subkulturze.
Powstała książka błyskotliwa i dobrze skonstruowana.
Całego tego muzycznego tutti frutti słucha się z zainteresowaniem także jako pomysłu na poszerzanie granic hip-hopu.
Udało się spełnić szalone założenie, by każdy utwór był przebojem.
Z ponaddwuletnim poślizgiem wywołanym covidem otwarto w londyńskiej Tate Modern monograficzną wystawę Magdaleny Abakanowicz. To święto polskiej sztuki współczesnej, choć najmniejsza w tym nasza zasługa.
100 lat temu urodził się twórca „Fistaszków”. Charles M. Schulz zamienił komiks prasowy w dzieło sztuki i opowiadając o własnych nieszczęściach, uszczęśliwiał ludzi.
Nie jestem pisarką biblioteczną, szukam tropów w terenie. Do pisania uruchamiały mnie kobiety, które zachodziły mi drogę, żeby mi coś wcisnąć. Handlary to moja literacka miłość – mówi Zyta Rudzka.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Sama perspektywa gry o stawkę z orkiestrą pod batutą Leo Messiego – która jednak w pierwszym meczu z Arabią Saudyjską ostro fałszowała i sensacyjnie przegrywając, postawiła się pod ścianą – brzmi elektryzująco i budzi kibicowską podnietę, nawet jeśli trzeba będzie zastosować nasz sztandarowy wariant gry, czyli obronę Częstochowy.
Jak Niemcy chcą jakiś sprzęt Polsce przekazać i chronić nas w ten sposób przed rosyjskimi rakietami, niech najpierw zapłacą 6 bln zł reparacji.
Smutek początku zimy budzi we mnie tęsknotę za blaskiem.
„Lisbon Story” to jeden z tych filmów, które oglądaliśmy w liceum albo na studiach. Po latach znajdujemy je na płycie lub w jakimś serwisie VOD. Siadamy przed laptopem. Wołamy dzieci. I nic. Żadnego wrażenia. Było, minęło.
Aby mi się resztki szarych komórek w supeł nie splątały, zaaplikowałem sobie krótką hibernację pt. „PiS nie ma, to wszystko ci się tylko śni”.
Przemierzam kilkanaście tysięcy kilometrów od Kaliningradu po Kołymę. Spotykam różnych Rosjan. Większość z nich postrzega wojnę w Ukrainie jako zderzenie cywilizacji: Rosja broni tradycyjnych wartości. Zgniły Zachód chce świat zdeprawować. Rosjanie wciąż nie przyjmują do wiadomości, że są agresorem niosącym śmierć i cierpienie.
Patrioty i patrioci
Kampanijne triki PiS stają się po prostu skrajnie nieodpowiedzialną grą narodowym interesem i bezpieczeństwem.