Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Ile zer ma Ziobro

Ile zer ma Ziobro – najdroższy minister świata. Kaczyński stał się jego zakładnikiem

Pozostanie w rządzie, dostanie się na listy wyborcze PiS i wejście do Sejmu w 2023 r. to plan Ziobry na najbliższe miesiące. Pozostanie w rządzie, dostanie się na listy wyborcze PiS i wejście do Sejmu w 2023 r. to plan Ziobry na najbliższe miesiące. Jacek Domiński / Reporter
Jarosław Kaczyński stoi przed dylematem: z Ziobrą nie dostanie kilkudziesięciu miliardów euro z europejskich funduszy, bez Ziobry straci większość w Sejmie. Do tej pory szef PiS zawsze wybierał władzę. Jak będzie tym razem?
Układ stworzony przez Kaczyńskiego jest dysfunkcjonalny, ale trwa.Adam Chełstowski/Forum Układ stworzony przez Kaczyńskiego jest dysfunkcjonalny, ale trwa.

W połowie listopada opozycja złożyła kolejny wniosek o wotum nieufności dla Zbigniewa Ziobry. Zarzuty są liczne, a kontekst oczywisty – Polska wciąż nie dostała pieniędzy z europejskich funduszy na inwestycje z krajowego planu odbudowy (KPO), a minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski nie bez podstaw jest postrzegany jako główny hamulcowy porozumienia z Komisją Europejską. Chodzi o ponad 160 mld zł w dotacjach i nisko oprocentowanych pożyczkach (same dotacje to ponad 105 mld zł), które bardzo by się przydały w obliczu coraz trudniejszej sytuacji gospodarczej Polski.

„Udowodnił, że woli walczyć o interes partyjny niż o interes Polek i Polaków. To przez Zbigniewa Ziobrę pieniądze są blokowane, ale też nie służą polskiej gospodarce” – mówił szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski na konferencji prasowej przed złożeniem wniosku o wotum nieufności.

Za wnioskiem ma głosować trzyosobowe koło Pawła Kukiza, do niedawna stanowiące zaplecze rządu, jednak wszystko wskazuje, że Zjednoczona Prawica – ze wsparciem dwóch posłów niezrzeszonych i koła Polskie Sprawy – ponownie Ziobrę obroni. Skonfliktowany z Ziobrą Mateusz Morawiecki powiedział, że „Solidarna Polska jest naszym bardzo ważnym koalicjantem i oczywiście będziemy bronić jedności Zjednoczonej Prawicy”.

Wiadomo zarazem, że sam premier chciałby się pozbyć z rządu Ziobry, a Solidarna Polska marzy o dymisji Morawieckiego. Obie strony przed radykalnymi działaniami powstrzymuje z jednej strony lęk przed utratą władzy przez prawicę, a z drugiej – generalny konserwator większości parlamentarnej Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS w rozmowie z PAP – pytany o wniosek nieufności wobec Ziobry – odparł: „Są członkowie PiS, którzy mają do niego pretensje w związku z różnymi wystąpieniami publicznymi, ale jestem przekonany, że racjonalność tutaj zwycięży.

Polityka 49.2022 (3392) z dnia 29.11.2022; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Ile zer ma Ziobro"
Reklama