Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

PiS wymienił Fogla na Bochenka

PiS wymienił Fogla na Bochenka. „Zapłacił za błąd prezesa”

Radosław Fogel i Rafał Bochenek Radosław Fogel i Rafał Bochenek Piotr Molęcki / EAST NEWS
Rafał Bochenek (rocznik 1986) dopiero w tej kadencji zadebiutował w Sejmie, ale rozpoznawalność w polityce krajowej zdobył już w 2015 r.

Komitet polityczny PiS zdecydował, że nowym rzecznikiem partii zostanie Rafał Bochenek. Zastąpił Radosława Fogla, który zrezygnował, by poświęcić swą energię i czas na wypełnianie obowiązków szefa komisji spraw zagranicznych. Tyle wersja oficjalna. Politycy PiS mówią jednak, że odejście Fogla było wymuszone – przesądził o nim brak właściwej reakcji na kryzys komunikacyjny po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o młodych kobietach, które „dają w szyję” i przez to nie rodzą dzieci. – Fogiel zapłacił za błąd prezesa, ale jego notowania na Nowogrodzkiej spadały od dłuższego czasu. Często był nieuchwytny, wyjeżdżał za granicę, a zbliża się kampania i rzecznik musi być na posterunku – twierdzi rozmówca POLITYKI.

Jego następca Bochenek (rocznik 1986) dopiero w tej kadencji zadebiutował w Sejmie, ale rozpoznawalność w polityce krajowej zdobył już w 2015 r. Po radnego PiS z powiatu wielickiego sięgnęła Beata Szydło, która prowadziła wówczas kampanię Andrzeja Dudy. Bochenek był obyty z kamerą (pracował wcześniej jako prezenter pogody w TVP Kraków) i w związku z tym został wyznaczony na konferansjera konwencji. Po podwójnym zwycięstwie PiS w 2015 r. działacze zaangażowani w kampanię awansowali – Szydło dała Bochenkowi funkcję rzecznika rządu, a potem jeszcze fotel podsekretarza stanu w Kancelarii Premiera.

Oba te stanowiska Bochenek stracił po dymisji Szydło, jednak partia o nim nie zapomniała. Został pełnomocnikiem ministra środowiska ds. organizacji konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach, radnym sejmiku małopolskiego, a także szefem komunikacji i marketingu w PGNiG z pensją znacznie wyższą niż uposażenie poselskie.

W 2019 r. wystartował z jedynki na liście PiS w okręgu podkrakowskim i pewnie zdobył mandat.

Polityka 49.2022 (3392) z dnia 29.11.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "PiS wymienił Fogla na Bochenka"
Reklama