Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Poseł bada młodzież

Obrotny poseł PiS. Po co i za co Jacek Kurzępa bada polską młodzież

Jacek Kurzępa Jacek Kurzępa Michał Woźniak / EAST NEWS
KO wnioskuje dziś do NIK i MEiN o kontrolę rozlicznych projektów posła Jacka Kurzępy. CBA zapowiedziało kontrolę jego oświadczeń majątkowych.

Lubuski poseł PiS Jacek Kurzępa umie zadbać o własne interesy. Z maili, które wypłynęły ze skrzynki Michała Dworczyka, wynika, że Kurzępa w 2019 r., dwa dni po przegranych wyborach do Sejmu, miał błagać go o posadę. „Na uczelni zarabiam zaledwie 5,2 tys. zł. Kredyt hipoteczny zeżre wszystkie moje pobory z Uczelni. Bez dodatkowego zatrudnienia nie przeżyję. (…) Jakby co, biorę wszystko” – pisał do ówczesnego szefa Kancelarii Premiera. Na końcu zasugerował z żalem, że jeśli partia mu nie pomoże, pójdzie pracować do magazynu Zalando przy niemieckiej granicy. Dworczyk zaproponował mu „wojewodę albo wicewojewodę”, Kurzępa wolał jednak wrócić do Sejmu (był posłem VIII kadencji, w kolejnej nie odnowił mandatu). I chwilę potem, w styczniu 2020 r., życzenie się spełniło, bo Władysław Dajczak zwolnił swoje miejsce w poselskich ławach – został wojewodą lubuskim. Kurzępa wrócił na Wiejską i zaczął zarabiać. Jeszcze w mailach do Dworczyka zapewniał, że może pomóc w tym, żeby Konfederacja i KO nie „odwojowali” PiS-owi młodzieży.

Dzięki kontroli poselskiej Katarzyny Lubnauer oraz Krystyny Szumilas (KO) wiadomo, że faktycznie się tym zajął i ile na tym zarobił. Kurzępa, który jest także socjologiem (doktoryzował się pracą „Deprywacja współczesnej młodzieży”), wziął się do przygotowania projektu „Młodzież 4.0”, z którym do MEiN zwróciła się Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie (współpracuje z Kurzępą). W projekcie, który kosztował 4,5 mln zł, wynagrodzenie Kurzępy to 290 tys. zł. Nadanie zlecono z pominięciem systemu grantowego i konkursowego. W ankietach dla 13- i 14-latków znalazły się pytania typu: Jak często pijesz alkohol? Jak często palisz marihuanę? Jak często oglądasz pornografię? A także: Które z tych zachowań są według ciebie niedopuszczalne?

Polityka 49.2022 (3392) z dnia 29.11.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Poseł bada młodzież"
Reklama