Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Hojny patron

Hojny patron. Jak Jarosław buduje sobie pomniki brata

Siedlce Siedlce Bartosz Krupa / EAST NEWS
Maria i Lech Kaczyńscy zostali już upamiętnieni w co najmniej 200 miejscach w Polsce, nawet takich, które jeszcze nie powstały. Co z tego mają ci, którzy o to zabiegają?

Mała (niespełna 100 uczniów) szkoła w Chełchach na Mazurach wybrała Lecha Kaczyńskiego na swojego patrona już 11 dni po katastrofie smoleńskiej. Jednocześnie patronem gimnazjum został ks. Jerzy Popiełuszko, na uroczystości nadania imion uczniowie trzymali więc w rękach obrazki z bł. ks. Jerzym i z Lechem Kaczyńskim. Powiewały sztandary, uczniowie tańczyli poloneza Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”, a w kolejnych latach rywalizowali w konkursach wiedzy o życiu i działalności Lecha Kaczyńskiego. Wieś miała powody do dumy, bo z okazji patriotycznych uroczystości paradowała w niej orkiestra wojskowa, wybrzmiewały honorowe salwy, meldowali się oficjele, w tym Andrzej Duda jako szeregowy poseł, a w 2019 r. jako prezydent RP.

Po wizycie głowy państwa wójt wystąpił do ministra Przemysława Czarnka o nagrodę dla dyrektora szkoły i minister ją przyznał, mimo że – jak chwalił się wójt – „nie było wniosku naszego regionalnego kuratora oświaty”. Dyrektorem w Chełchach jest Karol Marchel, szkolny katecheta, powiatowy radny PiS, założyciel lokalnego klubu „Gazety Polskiej”, odpowiedzialny też za tzw. Domowy Kościół w diecezji. Nagrodę (7,5 tys. zł brutto) z okazji Dnia Edukacji Narodowej odebrał w Kancelarii Premiera 14 października 2021 r. Z ministrem Czarnkiem spotkał się jeszcze 29 grudnia 2021 r. w towarzystwie sześciu innych szefów placówek imienia prezydenta lub prezydenckiej pary. – Pan minister pytał, jak nam się żyje, jakie mamy problemy, z czym się borykamy – opowiada Marchel.

Biała PodlaskaWojciech Pacewicz/PAPBiała Podlaska

Jak przyznaje, u ministra zrodził się pomysł założenia Stowarzyszenia Szkół i Przedszkoli im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Zostało zarejestrowane 11 marca 2022 r., a w połowie listopada – jak ustaliła POLITYKA – Czarnek przyznał mu 100 tys.

Polityka 50.2022 (3393) z dnia 06.12.2022; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Hojny patron"
Reklama