Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Zanim młodzi się zestarzeją

Jak zdobyć głosy młodych, zanim się zestarzeją. PiS ich obraża, bo ma plan

Siła partii rządzącej opiera się w dużej mierze na starszych, co PiS zamierza zrobić z młodszymi? Siła partii rządzącej opiera się w dużej mierze na starszych, co PiS zamierza zrobić z młodszymi? Mirosław Gryń / Polityka
Poparcie dla PiS w grupie najmłodszych wyborców jest znacznie niższe niż w innych pokoleniach, a program ekipy Kaczyńskiego pomija wszystko, co ważne dla młodych Polaków. Ale czy opozycja jest w stanie przekonać ich do siebie?
Łukasz PawłowskiWojciech Olszanka Łukasz Pawłowski

O tym, że trzon elektoratu Zjednoczonej Prawicy stanowią ludzie raczej starsi niż młodsi, nie trzeba nikogo przekonywać. Przeprowadzony w dniach 19–21 grudnia sondaż dla OKO.press i TOK FM pokazuje, że gdyby w wyborach głosowali jedynie Polacy po 50. roku życia, Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 53 proc. poparcia i władzę absolutną. Druga w kolejności Koalicja Obywatelska może liczyć na głos co czwartego rodaka w tym wieku. Gdyby jednak sytuację odwrócić i do urn dopuścić jedynie Polaków przed pięćdziesiątką, partia Kaczyńskiego byłaby w Sejmie ugrupowaniem średniej wielkości (17 proc.), niewiele większym od Polski 2050, Lewicy (po 13 proc.) i Konfederacji (11 proc.). W badaniach z września 2022 r. poparcie dla PiS wśród wyborców w wieku 18–29 lat wyniosło jedynie 9 proc. Dla porównania w grupie powyżej 60. roku życia było to 57 proc.

Piątka na dwójkę

Siła partii rządzącej opiera się więc w dużej mierze na starszych – pytanie, co PiS zamierza zrobić z młodszymi? Z jednej strony widzimy jakieś próby ich pozyskania. Jednym z najbliższych współpracowników prezesa PiS, dyrektorem biura prezydialnego partii, jest 28-letni Michał Moskal, jednocześnie pełniący rolę przewodniczącego Forum Młodych PiS, partyjnej młodzieżówki. Czy to oznacza, że Kaczyński chce jednak o młodych powalczyć? W tekstach Anny Dąbrowskiej w POLITYCE można przeczytać, że przejęte przez Moskala Forum Młodych znajdowało się „w rozsypce” z zaledwie 500 członkami w całym kraju. Nowy szef co prawda tę liczbę podwoił, ale wielkich sukcesów nie zanotował. W czerwcu 2020 r. w Lublinie odbyło się spotkanie partyjnej młodzieży z Kaczyńskim, na którym prezes przekonywał do głosowania na Andrzeja Dudę. Niespecjalnie skutecznie, bo wśród najmłodszych wyborców Duda – według badań exit polls – dostał w pierwszej turze jedynie 19,3 proc.

Polityka 4.2023 (3398) z dnia 17.01.2023; Polityka; s. 27
Oryginalny tytuł tekstu: "Zanim młodzi się zestarzeją"
Reklama