Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Pomocnik wyborczy

Pomocnik wyborczy: wszystko, co chciałbyś wiedzieć o głosowaniu 15 października

Zasada jest prosta – na karcie do Sejmu jeden x, na karcie do Senatu jeden x. Zasada jest prosta – na karcie do Sejmu jeden x, na karcie do Senatu jeden x. Max Skorwider
Oto kilka podstawowych pytań i odpowiedzi, które pomogą w wyborczych rozterkach.
Można wziąć udział w wyborach parlamentarnych i jednocześnie legalnie odmówić udziału w referendum.PantherMedia Można wziąć udział w wyborach parlamentarnych i jednocześnie legalnie odmówić udziału w referendum.

Czy jestem zapisany w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW) i gdzie głosować?

Warto upewnić się, że jest się ujętym w CRW i czy dane są poprawne. Rejestr działa od 4 sierpnia, a można się w nim sprawdzić na dwa sposoby. Pierwszy – wypełnienie papierowego wniosku o udostępnienie informacji o danych wyborcy przetwarzanych w CRW i złożenie go w urzędzie gminy. Informację powinniśmy otrzymać od ręki – w formie wydruku lub e-mailem. Drugi sposób, cyfrowy – logujemy się na stronie mobywatel.gov.pl za pomocą aplikacji mObywatel lub przez profil zaufany, e-dowód czy bankowość elektroniczną. W zakładce „Twoje dane” wybieramy „Centralny Rejestr Wyborców”. Tu można zobaczyć swoje dane osobowe, adres stałego zameldowania oraz adres obwodowej komisji wyborczej, w której możemy głosować. To, gdzie głosuje dana osoba, jest zależne od adresu, pod którym jest ujęta w Rejestrze. Najczęściej jest to adres zameldowania. Jeśli ktoś składał wniosek o zmianę miejsca głosowania, będzie głosował w lokalu, który wskazał we wniosku. Natomiast jeśli ktoś ma zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów, to może oddać głos w jakiejkolwiek obwodowej komisji wyborczej w kraju i za granicą. Koniecznie trzeba mieć ze sobą zaświadczenie o prawie do głosowania. Adres najbliższej komisji można sprawdzić w wyszukiwarce: wybory.gov.pl.

Gdy okaże się, że naszych danych w CRW nie ma albo są niepoprawne, trzeba wnieść do urzędu gminy reklamację. Znów dwa sposoby – na papierze w urzędzie albo przez profil mobywatel.gov.pl.

W jakich godzinach odbędzie się głosowanie?

Lokale wyborcze są otwarte od godz. 7.00 do 21.00. Czas głosowania może zostać wydłużony, ale tylko w dwóch przypadkach: gdy o godzinie 21.

Polityka 42.2023 (3435) z dnia 10.10.2023; Temat na Wybory; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Pomocnik wyborczy"
Reklama