Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Szymczyk odszedł w niesławie, kto teraz pokieruje policją?

. . Mateusz Witczak / Polityka
Marek Boroń będzie pełnił obowiązki Komendanta Głównego Policji. Fotel ten w niesławie opuścił po latach pisowski nominat Jarosław Szymczyk.

Za rządów PiS polską policją kierował gen. Jarosław Szymczyk. Policja pod jego rządami poleciała w dół w różnych rankingach zaufania. Pamięta się funkcjonariuszom przede wszystkim brutalne pacyfikowanie protestujących kobiet po wyroku Trybunału Przyłębskiej praktycznie zakazującego aborcji w Polsce. To pod rządami Szymczyka tajniacy w cywilu bili demonstrantki pałkami teleskopowymi, używali gazu i wpychali do radiowozów posłanki opozycji.

On sam zostanie zapamiętany jako komendant, który na to wszystko pozwalał, nie widział nic niestosownego m.in. w tym, żeby policjanci, którzy powinni dbać o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców, w olbrzymiej liczbie chronili dom prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego. A poza tym wszystkim... odpalił granatnik w swoim gabinecie w głównej siedzibie policji w Warszawie.

Marek Boroń od 29 lat w policji

„Będzie to doświadczony policjant, osoba, która gwarantuje nową jakość w polskiej policji” – zapowiadał rano w Radiu Zet Mariusz Kierwiński, nowy szef MSWiA, pytany o to, kto teraz pokieruje tą służbą.

Jak podało rano RMF FM, a po południu potwierdziło na platformie X Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, jego miejsce zajmie na razie – będzie pełnił obowiązki komendanta głównego policji – inspektor Marek Boroń. To może oznaczać, że MSWiA po zmianie władzy wciąż szuka ostatecznego kandydata na to stanowisko.

Na początku tygodnia głośno było o tym, że funkcję obejmie gen. Mariusz Dąbek, ale – podaje RMF FM – miał nie przejść tzw. procedury sprawdzeniowej (podobno problematyczne ma być jego zatrudnienie w firmach po przejściu na emeryturę).

Jak pisze RMF, Marek Boroń to policjant z doświadczeniem i przeszłością w Centralnym Biurze Śledczym, obecnie jest zastępcą dyrektora Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych KGP. Pracuje w policji od 29 lat.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną