Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kronika zapowiedzianej śmierci

© EPA, PAP © EPA, PAP
Wypadek w Vizille to nie pierwsza i przypuszczalnie nie ostatnia katastrofa komunikacyjna, której ofiarami stali się Polacy.

W katastrofie polskiego autokaru we francuskich Alpach zginęło co najmniej 26 osób. To nie pierwsza i przypuszczalnie nie ostatnia katastrofa komunikacyjna, której ofiarami stali się Polacy. Dziennikarze Polityki już nie raz pisali o przyczynach podobnych zdarzeń. Proponowali też rozwiązania, które mogłyby im zapobiec. Efekt?

WYBRANE ARTYKUŁY

 • Artykuł Adama Grzeszaka i Piotra Stasiaka pt. "Mądrzy po szkodzie" (11.02.2006)
  Po każdej wielkiej katastrofie komisje dochodzeniowe i władze formułują rozmaite zalecenia na przyszłość. Na ogół chodzi o zmiany w prawie, zaostrzenie kontroli, monitoring, wyposażenie i organizację służb ratunkowych. Postanowiliśmy sprawdzić, co faktycznie zostało zrobione po kilku głośnych - i tragicznych w skutkach - katastrofach ostatnich lat.

 • "20 godzin strachu" Anny Szulc (07.06.2003)
  Ocenia się, że granicę Polski, zwłaszcza latem, przekracza tygodniowo kilkaset mikrobusów na sfałszowanych papierach. Trzy miesiące temu pod Wenecją rozbił się jeden z nich. Zginęło sześciu pasażerów w drodze do pracy. Jak wielu innych rodaków, oni także wybrali się w podróż za chlebem z przewoźnikiem tanim, za to nielegalnym.

 • "Transport pod controlą" Igora T. Miecika (26.10.2002)
  Wyniki pierwszych kontroli nowo powołanej Inspekcji Transportu Drogowego składają się na smutny portret branży: biedni przemęczeni kierowcy w starych popsutych samochodach.

 • "Tak się nie pojedzie" Igora T. Miecika i Bianki Mikołajewskiej (27.07.2002)
  Wszyscy zabrali się do kontrolowania autokarów. Pierwszy efekt tragicznej serii wypadków autokarowych już jest: zmasowane kontrole - na starcie, na szosie, na granicy i w siedzibach firm przewozowych. Drugi - nowe przepisy „pakietu specjalnego" Marka Pola - zapowiada rząd. Trzeci nieco później przewidują przewoźnicy - drastyczny wzrost cen wycieczek autokarowych i fala bankructw.

 • "Kręty słoneczny szlak" Marka Henzlera (01.09.2001)
  Na zagranicznych drogach ginie co roku 100 Polaków W ostatnich dniach sierpnia z wakacji na południu i zachodzie Europy będą powracać tysiące polskich zmotoryzowanych turystów. Przyjdzie im zmierzyć się z trudami wielogodzinnej jazdy przez pół Europy. Znów będą musieli pokonać coraz mniej bezpieczne austriackie oraz francuskie tunele i serpentyny. Czeka ich jazda przez przebudowywane czeskie drogi i niemieckie autostrady. Tymi samymi trasami do domów powracać będą też tysiące turystów ze wschodnich Niemiec, Skandynawii, Czech, Węgier i b. ZSRR. Znów zakorkują się graniczne przejścia, przez które będą chciały przejechać setki autobusów i tysiące ciężarówek. Na drogach zacznie się horror.

WIĘCEJ

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną