Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

KO pokazała listy na eurowybory. Minister Sienkiewicz podał się do dymisji

Posiedzenie rządu Donalda Tuska, 2 kwietnia 2024 r. Posiedzenie rządu Donalda Tuska, 2 kwietnia 2024 r. Kancelaria Prezesa RM
Koalicja Obywatelska ogłosiła listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego. A na nich nazwiska kilku ministrów i była prezydent Warszawy. „Listy mamy mocne” – podsumował wiceszef PO Rafał Trzaskowski. Zaś minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się od razu do dymisji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca – Koalicja Obywatelska przedstawiła w środę swoich kandydatów. Nazwiska wielu z nich ujawniła wcześniej m.in. „Gazeta Wyborcza”. „Nie każdy w to uwierzy, nie do każdego to dociera, ale te wybory są jednymi z najważniejszych w historii Polski powojennej” – powiedział premier Donald Tusk.

Gronkiewicz-Waltz wraca do gry

Warszawską listę otwiera minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński. W wyborach do Sejmu 15 października uzyskał najlepszy wynik w swoim okręgu (Płock i północno-zachodnie Mazowsze) – ponad 50 tys. głosów.

Tuż za nim jest Hanna Gronkiewicz-Waltz, wieloletnia prezydent Warszawy, wcześniej prezes Narodowego Banku Polskiego, która w ostatnich latach nie brała aktywnego udziału w bieżącej polityce.

Kolejne dwa miejsca przypadły koalicjantom – Kamili Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej i Annie Kamińskiej z Zielonych. Z piątego miejsca startuje Michał Szczerba, szef komisji śledczej ds. afery wizowej.

Listę województwa mazowieckiego otwiera starający się o reelekcję Andrzej Halicki.

Czytaj też: Parlament Europejski to fabryka kompromisów. Czy wzmocni się po najbliższych wyborach?

Z resortu do europarlamentu

„Jedynką” w Krakowie jest Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury (zaraz po ogłoszeniu tej informacji podał się do dymisji). Na Śląsku – Borys Budka, były przewodniczący PO i obecny minister aktywów państwowych.

Reklama