Kraj

Kaczyński straci immunitet? 5 tematów, o których warto dziś wiedzieć

Prezes PiS Jarosław Kaczyński Prezes PiS Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość / Facebook
Zatrzymano podejrzanego o próbę podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie; w Sejmie jest już wniosek o uchylenie immunitetu Jarosławowi Kaczyńskiemu; Tusk podziękował politykom, którzy przyczynili się do wejścia Polski do UE; Radosław Sikorski mówi o jedynej „walucie”, jaką rozumie Putin; Iga Świątek zagra o swój drugi finał w madryckim tysięczniku.

1. Wniosek o uchylenie immunitetu Kaczyńskiemu

Jak podało w środę radio RMF FM, w Sejmie jest już wniosek o uchylenie poselskiego immunitetu Jarosława Kaczyńskiego. Z kolei portal Onet potwierdził tę informację w policji.

Prezes PiS może odpowiadać za swoje zachowanie podczas ostatniej rocznicy katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia. Zniszczył i zabrał wieniec położony pod pomnikiem ofiar. Jednak właściciel wieńca złożył zawiadomienie na policji i poinformował, że wartość wieńca przekraczała 800 zł, co może oznaczać, że jego zniszczenie to nie jest już wykroczenie, ale przestępstwo.

„Policja robi swoje, nawet jeśli nie jest to tak »spektakularne i widowiskowe«, jak niektórzy by oczekiwali. Bezkarność PiS się skończyła. I tak pozostanie” – napisał na platformie X szef MSWiA Marcin Kierwiński. Wnioskiem o uchylenie immunitetu Kaczyńskiemu ma zająć się teraz sejmowa komisja regulaminowa i spraw poselskich.

2. Próba podpalenia synagogi Nożyków

W nocy z wtorku na środę próbowano podpalić synagogę Nożyków w warszawskim Śródmieściu. Sprawca (późnym wieczorem policja poinformowała, że zatrzymała osobę podejrzaną) rzucił w stronę budynku koktajl Mołotowa. Ładunek rozbił się o jego fasadę bardzo blisko jednego z okien, na szczęście ogień szybko ugaszono.

„W imieniu prezydenta Joe Bidena zdecydowanie potępiam ten atak na synagogę Nożyków” – mówił w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich dodał, że gdyby koktajl Mołotowa trafił w okno, synagoga mogłaby stanąć w płomieniach. „Synagoga Nożyków jest jedyną synagogą, która przetrwała powstanie w getcie warszawskim” – przypomniał Schudrich.

„Haniebny atak na Synagogę Nożyków w Warszawie (…). Nie ma w Polsce miejsca na antysemityzm! Nie ma w Polsce miejsca na nienawiść!” – napisał na platformie X prezydent Andrzej Duda.

3. Tusk: Ich nie będę wspominał, szkoda święta

Donald Tusk na platformie X napisał z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej: „Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do UE. O Lechu Wałęsie i premierach Mazowieckim, Bieleckim i Suchockiej. Wielkie dzięki!”. Jednocześnie dodał: „Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta”.

Przypomnijmy, że 1 maja 2004 r. doszło do największego rozszerzenia Unii Europejskiej – aż o siedem państw: Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Węgry, Cypr i Maltę. „Kiedy my świętujemy 20 lat w Unii, w Wielkiej Brytanii toczy się ostra debata wywołana prognozą Banku Światowego, zgodnie z którą dochód na głowę będzie w 2025 r. wyższy w Polsce niż w UK. I to obiecuję: na 25. rocznicę Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków. Lepiej być w Unii!” – napisał Tusk na X.

Już za nieco ponad miesiąc odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, w których mieszkańcy wszystkich państw członkowskich UE wybiorą swoich przedstawicieli. W sumie wybierzemy 720 europosłanek i europosłów, w Polsce – 53.

4. Sikorski o „walucie”, którą rozumie Putin

W ramach obchodów 20. rocznicy wejścia Polski do UE szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski brał udział we wspólnej konferencji na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą z niemiecką minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock. Jednym z głównych tematów była rosyjska agresja na Ukrainę i dalsze losy tej wojny.

Sikorski dał do zrozumienia, że środki dyplomatyczne na Władimira Putina raczej nie zadziałają, przypominając tzw. memorandum budapesztańskie z 1994 r., na mocy którego to m.in. Rosja była gwarantem niepodległości i nienaruszalności granic Ukrainy. „Kłopot z Władimirem Putinem jest taki, że on nie dotrzymuje słowa i jest kompletnie niewiarygodny” – stwierdził szef polskiego MSZ.

Ale Sikorski widzi sposób na Putina. „On, okazuje się, szanuje tylko nagą siłę gospodarczą i militarną. I w tej walucie musimy go przekonać, że inwazja była błędem, a wojna jest nie do wygrania. Dopiero wtedy jest jakaś szansa na pokój” – stwierdził.

5. Madrycki półfinał Świątek

Dziś w Madrycie Iga Świątek zagra półfinał prestiżowego turnieju tenisowego, który jest jednocześnie etapem w przygotowaniach do wielkoszlemowego French Open na kotach Rolanda Garrosa w Paryżu. Turniej WTA Mutua Madrid Open to tzw. tysięcznik (od liczby punktów, które można zdobyć).

Przeciwniczką Polki w drodze do finału będzie – dość niespodziewanie – Amerykanka Madison Keys, która w ćwierćfinale pokonała utytułowaną Tunezyjkę Ons Jabeur. Keys jest dopiero 20. w rankingu WTA, ale już w Madrycie zdołała odesłać do domu choćby swoją rodaczkę Coco Gauff.

Mecz najlepszej tenisistki świata z Amerykanką rozpocznie się nie wcześniej niż o godz. 16. Późnym wieczorem rozegrany zostanie drugi półfinał, w którym zmierzą się dwie najpoważniejsze rywalki Świątek – Jelena Rybakina z Aryną Sabalenką.

Reklama

Czytaj także

null
Sport

Kryzys Igi: jak głęboki? Wersje zdarzeń są dwie. Po długiej przerwie Polka wraca na kort

Iga Świątek wraca na korty po dwumiesięcznym niebycie na prestiżowy turniej mistrzyń. Towarzyszy jej nowy belgijski trener, lecz przede wszystkim pytania: co się stało i jak ta nieobecność z własnego wyboru jej się przysłużyła?

Marcin Piątek
02.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną