Kraj

Wybory do PE. Kaczyński odkrył najważniejsze karty. Nieobecni Kurski i Obajtek

Konwencja PiS w Kielcach, 2 maja 2024 r. Konwencja PiS w Kielcach, 2 maja 2024 r. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook
Znamy wszystkie „jedynki” i część „dwójek”. Są wśród Jacek Kurski i Daniel Obajtek, których akurat zabrakło w czasie konwencji PiS w Kielcach.

Jarosław Kaczyński zaprezentował „biało-czerwoną drużynę”. Choć nie odkrył całej talii – wciąż czekamy na oficjalne ogłoszenie zarejestrowanych list w okręgu warszawskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, śląskim – to pokazał najważniejsze karty. Znamy wszystkie „jedynki” i część „dwójek”. Są wśród nich Jacek Kurski i Daniel Obajtek, których zabrakło w czasie konwencji PiS w Kielcach.

Poznaliśmy za to liderów list, które jeszcze nie zostały zarejestrowane. Z pierwszych dwóch miejsc startują kolejno: w kujawsko-pomorskim (okręg nr 2) Kosma Złotowski, europoseł PiS, i Krzysztof Szczucki, były szef Rządowego Centrum Legislacji, na Śląsku (okręg nr 11) Jadwiga Wiśniewska i Patryk Jaki (europosłowie PiS), a w Warszawie (okręg nr 4) Małgorzata Wiśniewska, była wicemarszałkini Sejmu, i Tobiasz Bocheński, kandydat na prezydenta Warszawy w tegorocznych wyborach samorządowych. Na scenie zabrakło Jacka Kurskiego, który startuje z drugiego miejsca w okręgu nr 5, obejmującym Mazowsze bez Warszawy. „Jedynką” w województwie będzie europoseł Adam Bielan. Obaj politycy mają należeć do wąskiego grona kierującego kampanią PiS.

Nieobecny Daniel Obajtek

Były szef Orlenu nie pojawił się na scenie podczas prezentacji czołowych kandydatów PiS. Lider okręgu nr 9 (Podkarpacie) wedle doniesień medialnych przebywa za granicą. Zaprezentowany na scenie został natomiast numer dwa na liście, czyli Bogdan Rzońca, obecny poseł do Parlamentu Europejskiego.

Na podkarpackiej liście zobaczymy również marszałka województwa Władysława Ortyla (miejsce trzecie) i Marcina Warchoła, byłego wiceministra sprawiedliwości (miejsce czwarte). Z „piątki” kandyduje posłanka Teresa Pamuła, z „szóstki” Rafał Weber, były wiceminister infrastruktury i poseł, a z „siódemki” Maria Kurowska, obecna posłanka.

Miejsca ósme i dziewiąte przypadły Jolancie Sawickiej, byłej wicewojewodzie podkarpackiej, oraz Ewie Leniart, byłej wojewodzie podkarpackiej i obecnej posłance. Okręg podkarpacki zamyka Marek Kuchciński, były marszałek Sejmu.

Europoseł kontra minister

Znamy również kolejne zarejestrowane listy. W Wielkopolsce z miejsca pierwszego wystartuje Wojciech Kolarski, od 2019 r. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Reprezentant Andrzeja Dudy na listach PiS ma powody do obaw. W okręgu, który wedle symulacji daje PiS jeden mandat, z miejsca drugiego startuje weteran eurowyborów Ryszard Czarnecki. Europoseł walczący o piątą kadencję wraca do okręgu nr 7 po dziesięciu latach, gdzie w 2014 r. uzyskał mandat.

Na wielkopolskiej liście zobaczymy na miejscu trzecim Marlenę Maląg, byłą ministrę rodziny i polityki społecznej, posła Bartłomieja Wróblewskiego, znanego z wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy antyaborcyjnej, oraz posła Marcina Porzucka (miejsce piąte).

Szósta pozycja przypadła Joannie Szczegowskiej, dyrektorce biura poselskiego Zbigniewa Hoffmana, siódma – posłowi Markowi Sowie, ósma Katarzynie Rzepeckiej-Andrzejak, radnej sejmiku województwa wielkopolskiego, dziewiąta Joannie Haraszczak. Listę zamyka Leszek Galemba, senator z Konina.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej: złoty interes patriotów. Ta historia ma dwie odsłony

Co łączy znikające sztabki złota i emeryta, który w kolejce po piwo zostaje prezesem spółki? Okazuje się, że jedno – Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.

Juliusz Ćwieluch
06.01.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną