Kraj

Padaj jak śnieżynka

Przejawem lękliwości młodego pokolenia ma być to, że nie akceptuje „metod zarządzania z lat 90.”, więc na chamskiego szefa albo seksistowskiego wykładowcę składa skargę. Moje pokolenie po prostu udawało, że nie widzi problemu.

Jeśli wierzyć prawicowym publicystom, młode pokolenie to „wrażliwe płatki śniegu” (snowflakes) – byle co ich obraża, nie znają się na żartach, unikają konfrontacji, boją się wyzwań, nie chcą ginąć za Ojczyznę. Mając taką młodzież, cywilizacja musi upaść. Ja nie wierzę prawicowym publicystom w różnych sprawach tak ogólnie, ale w tej już tak szczególnie. Młodzież definiowana jako „ludzie na progu dorosłości”, między szkołą średnią a karierą zawodową, jest dla mnie całkiem poważnym źródłem nadziei na lepszy świat.

Ci sami prawicowi publicyści zazwyczaj wpadają w histerię podczas Eurowizji, dostają globusa od feminatywów i panicznie boją się osób trans. Ostatnio do szału doprowadziły ich zakrętki, mocowane do butelek zgodnie z unijną dyrektywą, i zalewają internet opowieściami o tym, jak im to rani twarz oraz jak trudno to odkręcić. No to kto tu właściwie jest wrażliwą śnieżynką? I kto ma bronić Ojczyzny – facet, którego można zranić butelką mineralnej i dobić finałem Eurowizji?

Oczywiście wiem, że młodzież ma dzisiaj więcej objawów lękowych i depresyjnych niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Badacze – np. amerykański psycholog społeczny Jonathan Haidt – zazwyczaj obwiniają o to smartfony. Ja zawsze jestem chętny do ciskania oskarżeń pod adresem korporacji technologicznych, napisałem o tym więcej tekstów, niż reżyser Zagajny zrobił filmów. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na słonia w pokoju – pandemię.

Tegoroczni maturzyści są rocznikiem, który z podstawówki do liceum przechodził w szczytowej fazie ograniczeń pandemicznych. W Polsce zajęcia w szkołach zawieszono 12 marca 2020 r., a różnego rodzaju ograniczenia trwały do maja 2021 r. To ponad rok! Akurat w wieku, w którym zawiązuje się pierwsze prawdziwe przyjaźnie i przeżywa pierwsze miłości, młodzież została de facto ukarana tzw.

Polityka 23.2024 (3466) z dnia 28.05.2024; Felietony; s. 104
Reklama