Kraj

Exit poll: Kurski bez mandatu, Kamiński i Wąsik jadą do Brukseli. Wygrani i przegrani eurowyborów

Jacek Kurski Jacek Kurski Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
Do Brukseli nie pojadą m.in. Jacek Kurski, Ryszard Czarnecki, Hanna Gronkiewicz-Waltz i Włodzimierz Cimoszewicz, wynika z exit poll. Mandaty zdobyli za to byli posłowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik.

Według exit poll najwięcej głosów w skali kraju – ponad 337 tys. – zdobył Borys Budka, były przewodniczący KO. Drugie miejsce także należy do KO, a dokładnie do Bogdana Zdrojewskiego, który zdobył ponad 321 tys. głosów. Na trzecim miejscu znalazła się Beata Szydło z PiS – blisko 275 tys. głosów.

Powody do radości mają też byli posłowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, którzy zostali skazani na dwa lata więzienia za przekroczenie uprawnień, a następnie ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę. Kamiński był „jedynką” PiS w Warszawie, zaś Wąsik startował z drugiego miejsca w okręgu obejmującym województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Czarnecki pożegna się z immunitetem

Marek Kuchciński, Witold Waszczykowski, Marcin Warchoł – to tylko niektóre z nazwisk polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcieli, ale nie dostali się do europarlamentu. Jednak prawdopodobnie największym ciosem dla partii Jarosława Kaczyńskiego jest brak mandatu dla Jacka Kurskiego, który startował z drugiego miejsca mazowieckiej listy (bez Warszawy i okalających ją powiatów). Z tego okręgu z ramienia PiS weszli Adam Bielan – otwierający listę – oraz Jacek Ozdoba, który startował dopiero z piątego miejsca. Start Kurskiego wywołał spore kontrowersje, także w PiS.

Z mandatem oraz immunitetem pożegna się także Ryszard Czarnecki z PiS, który w Brukseli spędził 20 lat. Przypomnijmy: Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała w lutym do Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu Czarneckiego z powodu tzw. kilometrówek. Startował z drugiego miejsca w Wielkopolsce. Wojciech Kolarski, jedynka PiS w tym okręgu, według pracowni Ipsos także nie zdobył mandatu.

Niespodziewanie dla Koalicji Obywatelskiej mandatu nie zdobyła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Była prezydent stolicy startowała z drugiego miejsca na warszawskiej liście KO. Jej start był sporym zaskoczeniem, gdyż wydawało się, że po odejściu z ratusza przeszła na polityczną emeryturę.

Z list Trzeciej Drogi do europarlamentu nie dostali się natomiast m.in. Ryszard Petru i Róża Thun. Zaś z Lewicy – Włodzimierz Cimoszewicz i Anna Maria Żukowska.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną