Kraj

Handel w niedzielę, spór o ambasadora. 5 ważnych tematów, o których warto wiedzieć

Co dalej z handlem w niedzielę? Co dalej z handlem w niedzielę? Tumisu / Pixabay
Co z handlem w niedzielę; ambasador wróci z USA do Polski; strefa buforowa na polsko-białoruskiej granicy; śledztwo ws. zakupów covidowych; w Górach Izerskich piorun uderzył w grupę turystów.

1. Ile niedziel handlowych w miesiącu

„Proponujemy dwie niedziele handlowe w miesiącu jako rozwiązanie kompromisowe pomiędzy pełnym zakazem a liberalizacją” – zapowiedział w Sejmie Ryszard Petru, prezentując w czwartek poselski projekt ustawy. Na piątek zaplanowano głosowanie. Koalicja Obywatelska jest raczej przychylna projektowi, ale stanowczo opowiada się przeciw niemu Lewica. Oraz PiS. Negatywne stanowisko zajęły też organizacje pracowników i zrzeszające sieci handlowe.

Posłowie Polski 2050 proponują, by sklepy były otwarte w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca; pracownikom przysługiwałoby w zamian podwójne wynagrodzenie i dodatkowy dzień wolny. Jak przypominał Petru, dziś w prawie są luki, otwarte są m.in. sklepy na lotniskach, dworcach, piekarnie, sklepy internetowe i stacjonarne obsługiwane przez właściciela. „Z tych wyjątków korzysta ponad 10 tys. sklepów w Polsce. Polacy za te same produkty płacą zdecydowanie więcej w niedzielę niż w ciągu tygodnia” – wyjaśniał. Jak podkreślił, zakaz handlu doprowadził do upadku 30 tys. sklepów, wzmacniając głównie dwie sieci dyskontowe i Żabki.

„O wolne niedziele walczyli nasi przodkowie, ale nie wnioskodawcy tego projektu” – komentował Arkadiusz Sikora (Lewica). I dalej: „Świat idzie do przodu, wiele firm myśli o wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy, a w Polsce aspirującej do grona państw o najlepszym standardzie życia dzień wolny od pracy nie jest standardem, ale luksusem, na który cały tydzień czekają pracownicy sklepów wielkopowierzchniowych”.

2. Magierowski kończy misję w Waszyngtonie

Informację o wezwaniu ambasadora Marka Magierowskiego po 15 lipca do Warszawy potwierdził w Radiu Plus szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Szef polskiej placówki ma ustąpić po szczycie NATO. Stanowisko miałby zająć były minister obrony, dziś senator KO Bogdan Klich. Kandydaturze tej sprzeciwia się Andrzej Duda.

Mastalerek przekonuje, że rząd nie może odwołać ambasadora: „Może go tylko i wyłącznie wezwać do Warszawy i placówką może kierować kierownik ambasady, co będzie niepoważne w dziś najważniejszym dla Polski państwie, czyli w Stanach Zjednoczonych, które współdecydują o polskim bezpieczeństwie”. Rząd już kilka miesięcy temu zapowiedział odwołanie kilkudziesięciu polskich dyplomatów. Według nieoficjalnych doniesień Magierowskiemu zaproponowano kierowanie ambasadą w Buenos Aires, ale pojawiają się głosy, że odmówi.

3. Zakaz przebywania na granicy z Białorusią

Czasowy zakaz przebywania na ok. 60 km wzdłuż polsko-białoruskiej granicy wszedł w życie w czwartek 13 czerwca, co oznacza, że odtąd nie wolno wchodzić na teren 200 m od linii granicy (w rejonie rezerwatów przyrody: 2 km). Zakaz nie dotyczy mieszkańców okolic, przedsiębiorców, rolników, uczniów i właścicieli okolicznych nieruchomości. Za zgodą komendanta Straży Granicznej do tzw. zony będą mogli wejść aktywiści i dziennikarze.

Rozporządzenie MSWiA wprowadzające strefę buforową ma ułatwić działanie służb ochraniających granicę, którą od kilku lat próbują forsować migranci. Doszło tu ostatnio do kilku groźnych incydentów; niedawno zmarł żołnierz raniony w klatkę piersiową ostrym narzędziem.

Jak informował w czwartek wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk, od początku roku polskie służby odnotowały 18 422 próby przekroczenia granicy. W samej strefie zapobiegły 11 369 takim próbom. W 6685 przypadkach wydano postanowienie o opuszczeniu terytorium RP, 368 osób zatrzymano.

4. Śledztwo ws. zakupów covidowych

To być może początek kłopotów byłego premiera Mateusza Morawieckiego, ale też pracowników jego kancelarii oraz resortu aktywów państwowych, gdy na jego czele stał Jacek Sasin. W czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z zakupem środków ochrony indywidualnej podczas pandemii 2020 r.

Na razie śledztwo prowadzone jest „w sprawie”, a nie „przeciwko”. Badane są też wątki niedopełnienia obowiązków przez członków zarządu Grupy Lotos SA i pracowników Agencji Rezerw Materiałowych. Śledztwo wszczęto na podstawie zawiadomienia białostockiej delegatury NIK, której kontrola wykazała, że część kupionych środków ochrony nie spełniała wymogów, a ich stosowanie przez personel medyczny mogło stwarzać zagrożenie. W kwietniu 2020 r. premier Morawiecki wydał polecenie zakupów środków ochrony indywidualnej państwowym spółkom: KGHM Polska Miedź, Grupie Lotos i Agencji Rozwoju Przemysłu.

5. Jak piorun z jasnego nieba

W czwartek po południu na przełęczy Łącznik w Górach Izerskich piorun uderzył w 24 osoby. Siedmioro dzieci i sześcioro dorosłych zostało rannych, GOPR ewakuował całą grupę do Świeradowa-Zdroju. 11 osób trafiło do szpitala z poparzeniami. Straż pożarna nie odnotowała tutaj burzy, mogło to być pojedyncze uderzenie pioruna. Takie porażenie samo w sobie jest bardzo niebezpieczne. W sierpniu 2019 r. w Tatrach zginęło w ten sposób pięć osób, w tym dwoje dzieci, poszkodowanych było w sumie 157.

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Kasowy horror, czyli kulisy kontroli u filmowców. „Polityka” ujawnia skalę nadużyć

Wyniki kontroli w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, do których dotarliśmy, oraz kulisy ostatnich wydarzeń w PISF układają się w dramat o filmowym rozmachu.

Violetta Krasnowska
12.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną