W listopadzie 2023 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała akt oskarżenia przeciwko Lechowi Wałęsie. Byłemu prezydentowi zarzucono, że w kwietniu 2016 r., podczas przesłuchania w warszawskim oddziale IPN, złożył fałszywe zeznania. Kilka tygodni temu w tej sprawie nastąpił sensacyjny zwrot.
Lech Wałęsa. Istotne braki
20 czerwca 2024 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia zdecydował o zwrocie aktu oskarżenia – zgodził się tym samym z Prokuraturą Okręgową w Warszawie, która ponad pół roku temu stwierdziła, że konieczne jest uzupełnienie materiału dowodowego. System losowego przydziału spraw tę przydzielił do rozpoznania asesorowi Krzysztofowi Kołodziejczykowi. Z uwagi na szczególną wagę postanowiono, że rozpozna ją trzech sędziów (art. 28 § 3 kodeksu postępowania karnego). Pozostałymi członkami składu zostali wylosowani sędziowie: Justyna Koska-Janusz i Marcin Kowal. Ich postanowienie jest prawomocne.
– Prokuratura Okręgowa w Warszawie ponownie nadzoruje śledztwo przeciwko Lechowi Wałęsie podejrzanemu o składanie fałszywych zeznań w toku postępowania prowadzonego przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku, tj. o czyn z art. 233 § 1 kodeksu karnego – wyjaśnia „Polityce” prokurator Piotr Antoni Skiba, rzecznik PO w Warszawie.
Jak dodaje, przed rozpoczęciem przewodu sądowego, w ramach czynności przygotowujących, naczelnik Wydziału 1 Śledczego Prokuratury Okręgowej w Warszawie przeanalizował akta sprawy przeciwko Wałęsie, wypożyczone z sądu rejonowego. I to ta analiza spowodowała, że 17 maja do sądu trafiło pismo z prośbą o zwrot materiału i tym samym wycofanie aktu oskarżenia.