Fala pomocy, ale i oszustw
Fala pomocy, ale i oszustw. Jak pomóc powodzianom i nie dać się podejść
Po doniesieniach o dramatycznych skutkach powodzi na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie w sieci ruszyły oddolne akcje wsparcia i zbiórki pieniędzy. W największej, prowadzonej na Siepomaga.pl, zebrano już 27 mln zł, z których finansowany jest zakup najpilniej potrzebnych: agregatów do wypompowywania wody, urządzeń hydraulicznych, osuszaczy do domów, i odbudowa przedszkoli (zbiórka trwa do 14 października).
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała 40 mln zł na najpotrzebniejsze zakupy dla powodzian i uruchomiła nową zbiórkę na zakup sprzętu medycznego dla zalanych szpitali. Polska Akcja Humanitarna zbiera na sprzęty i materiały służące do usuwania zniszczeń i oczyszczenia otoczenia – w tym: worki na gruz, kalosze, rękawice, kanistry na wodę, szczotki i ścierki, łopaty, wiadra, worki na śmieci i płyny do dezynfekcji. Caritas organizuje akcję z paczkami dla powodzian. Na liście zakupów znajduje się żywność z długim terminem ważności, artykuły higieniczne, ale też zapałki, świeczki, baterie, środki przeciwbólowe. Również Polski Czerwony Krzyż prowadzi zbiórkę funduszy oraz produktów pierwszej potrzeby, które mają zapewnić doraźną pomoc poszkodowanym (m.in. woda butelkowana, środki czystości i środki higieniczne, karma dla zwierząt, latarki, świece, naładowane powerbanki i baterie, podstawowe środki opatrunkowe, łopaty, gumowce). Produkty można przekazywać do oddziałów PCK w miastach wojewódzkich lub wspomóc przelewem bankowym. Zbiórki rzeczowe prowadzone są także w urzędach dzielnic, miast i gmin, a także przy parafiach i ośrodkach pomocy społecznej.
Powódź to tragedia również dla zwierząt. Czworonożnych powodzian można wesprzeć za pośrednictwem ogólnopolskiej zbiórki na portalu RatujemyZwierzaki.