Drogowi zabójcy nie mają hamulców. Czy jeśli zmienią się przepisy, poczujemy się bezpieczniej?
Teraz następuje najważniejszy sprawdzian dla Donalda Tuska, rządu i administracji. Z powodzią nie da się negocjować, ale już za pomoc poszkodowanym władza będzie dokładnie rozliczona, nie tylko przez politycznych przeciwników, ale też przez ludzi, którzy ponieśli ogromne straty, oraz przez opinię publiczną.
W każdym pochłoniętym przez wodę mieszkaniu i sklepie, przy każdym rozniesionym domu ludzie mówią: to trwało 15 minut. Od zapachu niedzielnego obiadu i drzemki na kanapie do rzeki ponad sufit. A teraz błoto w pokoju i widok na własne przegniłe meble wyrzucone przez okno.
Różnica między działaniem państwa w 1997 r. i teraz była taka jak w funkcjonowaniu ukraińskiej armii w obliczu agresji z 2014 i 2022 r. Jasne, że mogłoby być lepiej.
Charakterystyczny kaszel (prowokujący do wymiotów, a nawet łamiący żebra) bywa na początku lekceważony – wielu liczy na to, że sam przejdzie i zakaża drogą kropelkową innych.
W kuluarach mówi się, że Radosław Piesiewicz, który po zmianie władzy wyczuł, że grunt mu się zaczyna palić pod nogami, poszukuje sojuszników w kręgach obecnie rządzących.
Po tygodniu wybuchowej eskalacji Izrael i Hezbollah są na granicy regularnej wojny.
Chiny podnoszą wiek emerytalny: z 50 do 55 i 58 lat dla kobiet (w zależności od rodzaju pracy) i z 60 do 63 lat dla mężczyzn. To pierwszy taki ruch od lat 50.
Ursula von der Leyen ogłosiła nowy skład Komisji Europejskiej. Ponad połowę posad bierze centroprawica.
Matematycy z francuskiej Akademii Nauk zwrócili uwagę, że po zamknięciu lokali centralna komisja wyborcza podała wyniki na podstawie 80 proc. zliczonych głosów. I nabrali podejrzeń.
Widać, że zaczyna się nowy etap polityczny między antyPiSem a PiS. Oznacza powrót do czasów walki „dobra ze złem”, która była ważnym motywem zwycięstwa ówczesnej opozycji w wyborach 15 października. Czy jest społeczne przyzwolenie na radykalną rozprawę z partią Kaczyńskiego?
Wobec słabnących notowań Szymon Hołownia coraz bardziej się waha, czy warto kolejny raz stawać do prezydenckiego wyścigu. Ale jeśli się wycofa, skutki mogą się okazać jeszcze dotkliwsze.
Sieć Łukasiewicz. Po pięciu latach mamy już trzeciego prezesa, a zmiany na tym stanowisku odbywają się w rytm przetasowań politycznych na stanowiskach ministerialnych. Trudno zatem o ciągłość pracy instytutów, współpracę, a w końcu – o jakąkolwiek skuteczność.
Ponad 111 mld zł może Polska wydać na zakupy broni z rekordowego przyszłorocznego budżetu. Ale bezpieczeństwa nie da się kupić, a sprzęt sam nie walczy. Jak się zbroić z sensem?
Studenci z zagranicy stali się szansą na przeżycie dla części szkół wyższych – mówi prof. Paweł Kaczmarczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami UW.
Ciemne chmury zbierają się nad byłym wicepremierem Jackiem Sasinem. Prokuratura bada wątek narażenia przez niego na straty PKP Cargo oraz finansowania kampanii wyborczej spoza oficjalnych źródeł. Przybywa również pytań o charakter znajomości Sasina z prezesem PKOl Radosławem Piesiewiczem.
Najwięcej o uzależnieniach Polacy dowiadują się dziś z mediów społecznościowych i podkastów. Te przyciągają ludzkim językiem i szczerością niczym ze spotkań AA.
Czy w imię ratowania życia trzeba poświęcić przyszłe rodzicielstwo? Tak wysoką cenę płacą młodzi pacjenci po terapiach onkologicznych, ale wcale nie musi tak być.
Kobiety, które ostatnio padły ofiarami przemocy, skarżyły się na brak pomocy ze strony policji. Dlatego poszukały jej gdzie indziej.
Centra obsługi obywatela zamiast zwykłych placówek, kurierska ofensywa i nowe zadania listonoszy. Poczta próbuje walczyć o swoją przyszłość. Ale najpierw grozi jej strajk generalny.
Architektura to nie tylko sztuka projektowania budynków, ale przede wszystkim tworzenia przestrzeni dla ludzi. Każdy projekt powinien zaczynać się od myśli o człowieku – jego potrzebach, pragnieniach oraz codziennym życiu.
Atmosfera między Berlinem i Warszawą niby jest lepsza niż przed rokiem. Ale coraz trudniej o zrozumienie i nić sympatii.
Kapłani tradycyjnych wierzeń są w Rosji z władzą za pan brat. Skoro znalazł się jeden, który życzy zguby Putinowi, to przecież w większości muszą być ci, którzy modlą się o jego zdrowie i powodzenie.
Włosy to jedyna część ludzkiego ciała, która stała się powszechnie dostępnym towarem. Z szybko rosnącym światowym rynkiem. I z poważnymi wątpliwościami co do etycznej strony doczepów i peruk.
Co trzeci dorosły Hiszpan przynajmniej raz w życiu zapłacił za seks. Większość uważa to za w pełni akceptowalną formę relaksu.
Powodzie były, są i będą nieuchronne. Nie da się ich wyeliminować, można je tylko mądrze ograniczyć.
O naturalnych sposobach przechwytywania wody mówi dr Andrzej Jermaczek, autor książek i wielu projektów odtwarzania mokradeł i ich walorów retencyjnych, prowadzonych m.in. w Sudetach.
Kapitalizm warto i można naprawić – twierdzi lewicowa ekonomistka Mariana Mazzucato. Wystarczy wyciągnąć lekcję z pandemii covidu i z... załogowego lotu na Księżyc.
List Einsteina do prezydenta USA wzywający do prac nad bombą atomową sprzedano w tym miesiącu za 3,9 mln dol. Kto naprawdę go napisał i czy wpłynął na losy świata?
O tym, co łączyło Piłsudskiego z Wielkim Głodem na Ukrainie i jak Stalin czyścił przedpole, szykując się na wojnę z Polską, opowiada prof. Andrzej Friszke.
Niewielu twórców tak krytycznie i wnikliwie przygląda się stanowi ducha środkowej Europy.
Ogląda się to ze szczerym wzruszeniem, lecz powiedzieć, że to szkolna czytanka i hagiografia, to jak nic nie powiedzieć.
Colin Farrell daje z siebie wszystko w tytułowej roli, a całość układa się w gorzki kryminał zaglądający za kulisy gangsterskich machinacji.
Przez trzy i pół godziny, oglądamy zrealizowane z rozmachem streszczenie dzieła Sienkiewicza.
Muzeum działa z rozmachem godnym największych publicznych placówek.
Wspaniale, że w polskiej literaturze pojawił się Jul Łyskawa i napisał tę sagę rodzinną rozgrywającą się w fikcyjnym amerykańskim miasteczku Copperfield.
Ameryka to mit. Kino mitologię wspiera. Jarkowiec mądrze i prowokująco pyta, co z tego wynika.
Niepozorność to supermoc Cunninghama.
Festiwal, którego Szalone Dni Muzyki są filią, czyli La Folle Journée we francuskim Nantes, odbył się w styczniu po raz 30. i na jubileusz przyjął hasło „Les origines” (Początki).
Wystawa Józefa Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie rozpoczyna prawdziwą trasę po Polsce malarza, który – choć legendarny – pozostaje zarazem słabo znany.
Mamy tymczasem nową gwiazdę TVN. To Agnieszka, małżonka Piotra Głowackiego, biorąca razem z nim udział w programie „Azja Express” w Filipinach.
Poetycki i oniryczny wszechświat artysty spotyka się z projekcjami wielkoformatowymi, interaktywnymi instalacjami, hologramami, rzeczywistością wirtualną i sztuczną inteligencją.
ERGO Hestia i Fundacja Artystyczna Podróż Hestii wracają z Ogólnopolskim Programem Dotacyjnym.
Dziennikarze „Polityki” podpowiadają, gdzie bywać, czego słuchać i o czym będzie się mówić w kulturze tej jesieni.
Charyzma Nicka Cave’a zmienia jego koncerty w przygodę: pozwala mu kontrolować nie tylko emocje, ale też oczekiwania publiczności.
Rozpoczyna się sezon jubileuszowy dla Filharmonii Śląskiej i kilku innych wielkich instytucji muzyki poważnej. Specjalne programy powstają ze wsparciem publicznym i z prywatnym mecenatem.
Sto lat temu zmarł Giacomo Puccini, jeden z uwielbianych twórców operowych. Teatr Wielki w Łodzi inicjuje 15 listopada Festiwal Pucciniowski spektaklem „Madama Butterfly”.
Jak Shabaka, król saksofonu, postanowił rzucić wszystko i grać na flecie. Nie tylko on.
O irlandzkiej scenie znów jest głośno. Tamtejsze zespoły, jak Lankum, tworzą muzykę, która inspiruje się lokalną tradycją, ale zdobywają międzynarodową publiczność.
W wypadku Gongu mamy statek bez sternika. W wypadku Fisha jest sam sternik. Ale ich występy to jeszcze jedna szansa na spotkanie z legendami rocka progresywnego.
Zachrypnięty głos Vincenta V. Severskiego dodaje nowemu słuchowisku Storytela autentyczności.
Tadeusz Baranowski mawia, że sam nie do końca pojmuje, skąd się wzięła popularność jego komiksów. Ale wystarczy wizyta na poświęconej mu wystawie „Śmieszy, tumani, przestrasza” w łódzkim Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, by ten fenomen zrozumieć.
Na wystawie w Orońsku Błęcki odwołuje się do własnych doświadczeń z dzieciństwa i dzieli historią swoich wieloletnich zmagań z depresją, nerwicami, lękami, uzależnieniami i traumami.
Opowieść o erze ograniczeń na wystawie „Socmodernizm”, przypomina, że takie ograniczenia wzmagają kreatywność.
Rynek wystaw immersyjnych w Polsce wyraźnie się rozrasta. Najnowszym przykładem jest wystawa „Dalí Cybernetics” otwarta w warszawskiej Fabryce Norblina.
Powódź przyniósł do Polski antycyklon Boris. W tym samym czasie Grecję i Czarnogórę pustoszyła Atena. Kto nadaje katastroficznym zjawiskom meteorologicznym imiona i po co?
Miku to weteranka wirali i ogólnoświatowa ikona popkultury.
Trudno nie zauważyć, że słowo jest bardzo popularne, a pod jego szyldem kwitnie internetowe doradztwo.
Albo grubo, albo wcale – przekonują projektanci. Na co zatem postawić jesienią, skoro klasyczny trencz odpada?
Nieświadomie chłoniemy je, dorastając, i uczymy się z nich reguł funkcjonowania w dorosłym życiu. Tak oddziałują na nas mity rodzinne.
Jest na świecie sporo przedsięwzięć cyklicznie prezentujących rękodzielnicze cacuszka. To ożywienie szczególnie dziś widać w Wenecji.
Kilka prostych tricków może sprawić, że na poczciwy kotlet sojowy trudno będzie spojrzeć tak samo jak kiedyś. I na pewno nie będzie się już kojarzył z tekturą.
Czy gdyby TikToka wymyślił Mark Zuckerberg albo mieszkanka Bydgoszczy, to Anne Applebaum aż tak by go krytykowała? Synowi pierwszy telefon dałam dopiero w czwartej klasie, i to starą Nokię.
Czy wiedzą państwo, kiedy nauka po raz pierwszy odkryła i opisała w całości budowę łechtaczki? Na początku XXI stulecia! Mimo że mężczyźni w Europie kroili ludzkie zwłoki w celach badawczych od XVI wieku.
Wsiadłem raz do autobusu komunikacji miejskiej, a tam dopadła mnie osobliwa reklama. Nikt na palcach nie policzy, jak wielka była moja dezorientacja na widok tego plakatu. Czy ktoś tu stroi sobie żarty? Ale z czego – z przemocy seksualnej? A więc może to na serio?
Poseł Czarnek, chcąc pokazać rządowi, że jak się chce, to wszystko można, ogłosił zbiórkę dla powodzian. Przekroczył wiele barier i wyprzedził czas tak bardzo, że na powódź w 2024 r. zdołał zareagować sześć lat przed jej rozpoczęciem.
Przed werdyktem
Teraz następuje najważniejszy sprawdzian dla Donalda Tuska, rządu i administracji. Z powodzią nie da się negocjować, ale już za pomoc poszkodowanym władza będzie dokładnie rozliczona, nie tylko przez politycznych przeciwników, ale też przez ludzi, którzy ponieśli ogromne straty, oraz przez opinię publiczną.