Kraj

Politycznie w politycznych

Politycznie w politycznych

Polskie Radio: jak niepolitycznie odwołać prezesów powołanych w trybie jak najbardziej politycznym
Decyzję o trzymiesięcznym zawieszeniu przez radę nadzorczą Polskiego Radia dwóch członków zarządu, Krzysztofa Czabańskiego i Jerzego Targalskiego, przedstawiciele PiS nazwali całkowicie polityczną. To prawda, jest to decyzja polityczna, choć oficjalna przyczyna to brak skwitowania od ministra skarbu, ale ten jest przecież z Platformy. Pojawia się jednak problem, jak niepolitycznie odwołać prezesów powołanych w trybie jak najbardziej politycznym, po błyskawicznej aneksji KRRiT, ludzi, którzy nigdy nie kryli swoich ideologicznych sympatii, promujących dziennikarzy jedynie słusznych i chodzących na konsultacje do Jarosława Kaczyńskiego. Mianując takich prezesów, PiS nie dał następcom wyboru.

Teraz pozostają dwa ważne pytania. Pierwsze: czy prezesów uda się odwołać definitywnie, a do tego trzeba w radzie nadzorczej jednego głosu więcej niż do zawieszenia (którego dokonali notabene ludzie z nadania LPR i Samoobrony). Jeśli nie, to po trzech miesiącach prezesi automatycznie wrócą na stanowiska; tak też może się stać, jeśli politykom PiS uda się namówić „swoich” członków rady do rezygnacji, co pozbawi ją zdolności do decyzji. I pytanie drugie, znacznie istotniejsze: jeśli nawet Platformie uda się usunąć na trwałe ze stanowisk Czabańskiego i Targalskiego, to kogo na ich miejsce desygnuje? Jeśli utrzyma ściśle polityczną formułę, czyli mianuje odpowiedników dotychczasowych szefów, tyle że z przeciwnym znakiem, to podobnie jak PiS jej, tak i ona nie da wyboru swoim następcom. Nie mówiąc już o tym, że będzie to nieprzyzwoite, bez klasy.

Ważne, aby to odwołanie było po coś, stanowiło jakościową zmianę, a nie wpisywało się w logikę łupów. Wokół publicznych mediów od lat panuje atmosfera niewiarygodnej hipokryzji: politycy niby chcą apolitycznych, prawdziwie publicznych mediów, ale w praktyce okazuje się, że aby je uzdrowić, trzeba je najpierw zawłaszczyć. Po zawłaszczeniu reformatorski impet gwałtownie słabł. Czy teraz będzie inaczej?

Reklama

Czytaj także

Kultura

Rozmowa z Magdaleną Grzebałkowską o życiu i jazzie Krzysztofa Komedy

Poginęli i poumierali z dezynwoltury, którą powodował alkohol, ale też z pecha i bezczelności – mówi o ponurej serii zapoczątkowanej śmiercią Krzysztofa Komedy Magdalena Grzebałkowska, autorka książki „Komeda. Osobiste życie jazzu”.

Jakub Knera
09.04.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną