Kraj

Światy równoległe

PO można wiele zarzucić, ale musiałaby się ona o wiele bardziej postarać, aby dorównać PiS w dziedzinie „kontrolowanej demokracji”
Przy okazji 500 dni rządu Donalda Tuska do ocen ruszyli publicyści, znani z tego, że niegdyś „nie przyłączyli się do nagonki na PiS”. Obowiązujący ton dzisiaj to przekonywanie, że Platforma Obywatelska, jak to ujął zwłaszcza Piotr Semka z „Rzeczpospolitej”, „wciela w życie wszystko to, o co kiedyś ze zgrozą oskarżała Jarosława Kaczyńskiego”. Dla Zdzisława Krasnodębskiego zaś Platforma „stała się największym od 1989 r. zagrożeniem dla wolności i suwerenności Polaków”.

Ponieważ czas płynie szybko i zaciera kontury wydarzeń, warto przypomnieć młodszym czytelnikom, czego Platforma jednak nie robi, a co robiło PiS i co głównie zarzucano tej partii. Platforma nie podważa wyroków niezawisłych sądów, nie krytykuje Trybunału Konstytucyjnego i nie zagląda do biografii sędziów, nie inwigiluje i nie urządza prowokacji wobec wicepremiera swojego rządu, nie przeprowadza pokazowych, filmowanych aresztowań i nie zwołuje potem konferencji prasowej, na której łamana jest zasada domniemania niewinności. Platforma nie zmieniła w kilkadziesiąt godzin ustawy o KRRiT, nie zlikwidowała de facto służby cywilnej, nie nazwała kilku gazet „niemieckimi mediami”.

Można partii Tuska zarzucić wiele błędów i zaniedbań, ale musiałaby się ona o wiele bardziej postarać, aby dorównać PiS w dziedzinie „kontrolowanej demokracji”, jak Semka nazywa platformerskie rządy.

Przepraszamy, ale nie dajemy się na to nabrać. Szczepionka wciąż działa, a zrezygnowanie ostatnio przez Jarosława Kaczyńskiego z „polityki pokoju”, która zmęczyła już chyba wszystkich, tylko wzmacnia jej działanie. Widocznie żyjemy w innym kraju niż prof. Krasnodębski i niech tak zostanie. Fizyka dopuszcza światy równoległe. Polityka, jak widać, również.

Polityka 17.2009 (2702) z dnia 25.04.2009; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 6
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną