Kraj

Partia bez sensu

Sojusz Lewicy Demokratycznej

SLD, dzisiaj bijący w Platformę za wszystko, a z drugiej strony zawierający z PiS quasi-koalicyjne układy, jak ten w sprawie telewizji, staje się partią bez sensu i pojęcia.

Wcześniej było tak: SLD pryncypialnie krytykował PiS za naruszanie standardów demokratycznego państwa i podgryzał Platformę Obywatelską za nadmierny gospodarczy liberalizm, ciągoty do IV RP i kulturowy konserwatyzm. Taki Sojusz miał jeszcze pewien umiarkowany sens jako ugrupowanie drugiego wyboru dla rozczarowanych wyborców PO.

Sojusz, dzisiaj bijący w Platformę za wszystko, a z drugiej strony zawierający z PiS quasi-koalicyjne układy, jak ten w sprawie telewizji, staje się partią bez sensu i pojęcia. Kto i po co miałby teraz na nią głosować, poza tymi żelaznymi 7-8 proc., których z powodów biograficznych i sentymentalnych nic już nie zniechęci? Sojusz pod kierownictwem Grzegorza Napieralskiego zmierza w nieznanym kierunku. Szef SLD napisał niedawno w „Fakcie": „Z PiS różnią nas nie tylko poglądy, ale i styl. Jeśli jednak chce ono popierać punkty naszego programu, witamy to z zadowoleniem".

Podobnie Jarosław Kaczyński uzasadniał swego czasu alians PiS z Samoobroną i LPR; mówił wtedy: „nieważne, czyje ręce podnoszą się za naszymi projektami". Tak powstają koalicje odbierające polityce wartość i normy. Kuriozalne układy zawierane są z reguły w nieczystych sprawach, co pokazała historia rządów w latach 2005-2007, a także ostatnie cyniczne dzielenie medialnego tortu. W Sojuszu wciąż nie rozumieją najważniejszego powodu sukcesu Platformy, którym jest potężny absmak po rządach PiS. SLD, szukając porozumienia, a więc w jakiejś mierze także wyborców po stronie PiS, postanowił ominąć las i zbierać grzyby na asfalcie. 

Polityka 38.2009 (2723) z dnia 19.09.2009; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Partia bez sensu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Niemiłosierni Polacy

Dlaczego Polakom tak trudno przychodzi współczuć i pomagać słabszym, zwłaszcza bezdomnym i uchodźcom wojennym.

Ryszarda Socha
27.08.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną