Kultura

Na płycie. Polska

Wydarzenia kulturalne 2010: płyty polskie

Najlepsza polska płyta 2010: IncarNations, Radio Retro Najlepsza polska płyta 2010: IncarNations, Radio Retro materiały prasowe
10 polskich płyt, które były muzycznymi osiągnięciami w 2010 roku.
Nr 6: Młynarski Plays Młynarskimateriały prasowe Nr 6: Młynarski Plays Młynarski
Nr 8: Czesław Śpiewa, Popmateriały prasowe Nr 8: Czesław Śpiewa, Pop

1. IncarNations, Radio Retro, Kayax

Maja Kleszcz i Wojciech Krzak, liderzy eksportowej Kapeli ze Wsi Warszawa, teraz jako IncarNations wracają do formuły „piosenkowej”. Zjawiskowy głos Mai oraz świetne jak zawsze teksty Bogdana Loebla dają efekt artystycznej perełki.

2. Andrzej Smolik, 4, Kayax

To (zgodnie z tytułem) czwarta i chyba najlepsza płyta Andrzeja Smolika. Klimatyczne melodie, wokale Gaby Kulki, Emmanuelle Seigner czy Kasi Kurzawskiej, no i zwyczajna u Smolika precyzyjna i finezyjna aranżacja gwarantują 100 proc. satysfakcji odbiorczej.

3. Mitch&Mitch, XXII Century Sound Pioneers, Lado ABC

Zespół Macia Morettiego swoją najnowszą płytą potwierdza niezbicie, że dziś muzyczna awangarda nie musi mieć nic wspólnego z nabzdyczeniem, niezrozumialstwem i gwałceniem przez uszy. Macio i koledzy proponują dużo luzu i zabawy, w czym zupełnie nie przeszkadzają jazzowe czy rockowe odjazdy.

4. Très. b, The Other Hand, Chaos/Pomaton EMI

Misia Furtak i jej dwaj zagraniczni koledzy sprytnie łączą alternatywę z ambitnym popem i wychodzi z tego mnóstwo radości dla słuchaczy. Specjalne brawa dla Misi za szczerozłoty talent wokalny.

5. Brodka, Granda, Sony

Monika Brodka w nowym wcieleniu! Niby wciąż mieści się estetyce popu, ale jej ekspresja i twórcza pomysłowość wyraźnie rozsadzają ramy konwencji. Najlepsza płyta w dorobku.

6. Młynarski Plays Młynarski, Mystic Prod.

Janek Młynarski zmierzył się z legendą swojego ojca Wojciecha i... odniósł prawdziwy sukces. Bardzo inteligentna płyta, świetnie zagrana i zaśpiewana (znów Gaba Kulka!).

7. Vavamuffin, Mo’Better Rootz, Karrot Kommando

Pablopavo z kolegami przemierzają rozmaite kontynenty muzyczne: od ich ulubionego „korzennego” reggae przez dancehall aż po etniczny jazz. Ten eklektyzm to zdecydowanie zaleta, a nie wada.

8. Czesław Śpiewa, Pop, Mystic Prod.

Nasz rodak z Danii wyzbywa się tu roli prostaczka-naturszczyka, śpiewa świetne teksty i pokazuje, że gdyby chciał, mógłby być nawet rockmanem.

9. Niwea, 01, Antena Krzyku. Duet Niwea to znany w świecie reprezentant sztuk wizualnych Wojciech Bąkowski i producent muzyczny Dawid Szczęsny. O ich płycie mówi się, że zostawia dziury w mózgu. Zaiste, robi wrażenie. Śmieszy, przestrasza, daje do myślenia.

10. Dezerter, Prawo do bycia idiotą, Mystic Prod.

Emblematyczna kapela punkrockowa wydała pierwszy od 6 lat studyjny album. Dla fanów prawdziwe święto, dla postronnych okazja do refleksji nad konsekwentnie niepokorną muzyką. Przy tej samej okazji warto zwrócić uwagę na bardzo dobrą, wydaną równocześnie z płytą, książkę o Dezerterze perkusisty zespołu Krzysztofa Grabowskiego.

Polityka 52.2010 (2788) z dnia 25.12.2010; Wydarzenia kulturalne 2010; s. 107
Oryginalny tytuł tekstu: "Na płycie. Polska"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Jerzy Stuhr (1947–2024). Półśrodki go nie interesowały

Wielcy artyści pozostawiają po sobie legendę. Jerzy Stuhr zostawił ich kilka: inteligenta, moralisty, nauczyciela i mistrza rozrywki.

Janusz Wróblewski
16.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną